"להיות אחיות? מעדיפות כבר למלצר"

על רקע כשלון המו"מ מול האוצר, הפתיחה בשביתת אזהרה וההתבטאות של סגן שר הבריאות ליצמן, מזהירות האחיות מהעומס הגובר בבתי החולים: "אי אפשר יותר - עוד קצת ונקרוס". האחיות מספרות על הקושי בגיוס כוח אדם נוסף למקצוע: כשמספרים להן כמה הן ירוויחו, הן עונות - "תודה, נלך למלצר"

בהסתדרות האחיות מתריעים מפני העומס הגובר בבתי החולים ברחבי הארץ. "עד עכשיו הצלחנו להתאמץ ולנסות לעבוד בתנאים הכי קשים שיכולים להיות. עכשיו אנחנו באים ואומרים: אי אפשר יותר - עוד קצת ואנחנו קורסים", מזהירים שם.

במחאה על עומס היתר במערכת הבריאות שמקשה על תפקודם, פתחו הבוקר האחיות בשביתת אזהרה של 24 שעות. "אי אפשר שמחלקות יעבדו בתפוסות של 130% עם חוסר באחיות", מוחה אחת מהן ומדגישה: מדובר בחסור באחיות, לא חוסר בתקנים. התקנים זה סיפור אחר".

בהסתדרות האחיות קוראים לנקוט צעדים על מנת לעודד הצטרפות כוח אדם למקצוע. לשם כך, אומרים שם, יש לשפר את התנאים והשכר. "באה אליי אחות ושואלת: 'בכמה חולים אצטרך לטפל ומה תהיה המשכורת שלי?'", מספרת תמי זמיר, אחות אחראית בבית החולים דנה (איכילוב) בתל אביב. "כשאני עונה לה ביושר, היא משיבה: 'תודה, אני אלך למלצר וארוויח יותר'. אין לי מה לענות לה".

ליצמן: לא חייבים לאחיות כלום

מוקדם יותר הבוקר אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי אין הצדקה לשביתת האזהרה בה פתחו האחיות לאחר כשלון המו"מ מול האוצר.

"דעתן חשובה לי, אבל אנחנו לא חייבים לאחיות כלום", הבהיר סגן השר ליצמן בריאיון לרדיו "קול ברמה" בהתייחסו לטענותיהן. "לפני שנה הייתה להן טענה צודקת. עכשיו זה דברים אחרים, יש להן הסכם שפג עוד שנה - שיגיעו לתאריך יפתרו את ההסכם. אין לי בעיה. כרגע זה באמצע ההסכם".

ליצמן דחה גם את דברי האחיות שמתריעות על תפוסה של עד 180% במחלקות פנימיות בחלק מבתי החולים, בעוד שבבתי חולים אחרים, התפוסה הממוצעת מגיעה לכ-130%. "בכל בית חולים בעולם יש פה ושם עומס יתר", הדגיש סגן השר והוסיף: "בשביל זה אי אפשר לבנות מחלקות ולפתוח מחלקות נוספות".

הבוקר פתחו אחיות בתי החולים, טיפות חלב, ושירותי בריאות כללית, בשביתת אזהרה למשך 24 שעות לאחר שהמשא ומתן בינן לבין נציגי האוצר הסתיים ללא תוצאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת