מבט מהאוויר: האסון הסביבתי בערבה

צילומים ממטוס שחג מעל האזור שבו התפשט הנפט שדלף חושפים את מימדי הנזק העצומים. נהרות שחורים מכסים שטח גדול מאוד של שמורת הטבע עברונה, שבה אחד מריכוזי הצבאים הגדולים בארץ. פעולות השאיבה יימשכו לתוך סוף השבוע, המשטרה פתחה בחקירה‎

"אחד מאירועי הזיהום הקשים ביותר בתולדות המדינה" - כך הגדירו במשרד להגנת הסביבה את פיצוץ צינור הנפט אתמול (רביעי) סמוך לכביש הערבה. בווידאו ובתמונות שצולמו מהאוויר ניתן לראות את הנהרות השחורים שזורמים במדבר, שכבר גרמו לנזק רב לצמחייה באזור והתפשטו על פני שטח עצום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מיליוני ליטרים של נפט גולמי זרמו אתמול לשטח והגיעו לשמורת הטבע עברונה, שבה נמצא אחד מריכוזי הצבאים הגדולים בארץ (כ-240 צבאים), עצי שיטה רבים, וגם ריכוז דקלי הדום - המיקום הצפוני ביותר בעולם של הדקלים המיוחדים. בטיסה מעל האזור התגלה הנזק הקשה שנגרם לשמורה, ובעקבותיו התקיימה הערכת מצב שבה נידונו דכרי ההתמודדות.

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי הזיהום נעצר לפני הגבול עם ירדן, וגם הדקלים המיוחדים אינם בסכנת הכחדה. המשטרה הירוקה במשרד פתחה בחקירה יחד עם המשטרה, שבמסגרתה ייבדקו הנסיבות שהובילו לדליפה. צוות נוסף של המשרד פועל למזעור הנזקים וטיפול בזיהום.

האם האסון יוביל לדחחית הטריאתלון? (רשות הטבע והגנים)

בהערכת מצב דיווחה חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) כי פעולות השאיבה ימשכו לתוך סוף השבוע, ולפי הערכות המשרד להגנת הסביבה שיקום השמורה יימשך חודשים ארוכים.

בעקבות הפיצוץ, פנו במשרד לעיריית אילת והמליצו שלא לקיים מחר את תחרות הטריאתלון שתוכננה באזור, בשל חשש לבריאות המשתתפים.

תושבים דיווח ועל מפגעי ריח (רשות הטבע והגנים)

"השמורה נראית כמו נחל שחור וצמיגי"

גיא סמט, מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה, אמר הבוקר לחדשות 2 כי "מיליוני ליטרים של נפט זרמו על פני השטח. קצא"א שואבת את השלוליות, השאיבה תימשך לאורך כל סוף השבוע. זה נראה כמו נזק מאוד כבד, שהמאבק בו יימשך זמן רב".

סמט הדגיש כי המשרד "יברר ויחקור האם היייתה רשלנות. הדברים יתבצעו על ידי המשרד בימים הקרובים. מדובר באחד מאירועי הזיהום הגדולים שהכרנו. שמורת הטבע עברונה נראית כמו נחל שחור וצמיגי, שמכסה את פני רחבי השמורה. נצטרך להיכנס עם ציוד מכני כבד לשמורה שרכב לא נכנס אליה בדרך כלל, יש נזק כבד לשמורה".

נזק רב לשמורת עברונה (המשרד להגנת הסביבה)

רן ליאור, דובר המשרד להגנת הסביבה, הדגיש בשיחה עם חדשות 2 Online כי "נגרם נזק ניכר לצומח בשמורה. כרגע לא צפוי נזק לבני אדם מלבד מפגעי ריח. יש קילומטרים של נהרות נפט ושלוליות ברחבי השמורה, זה ייקח חודשים ארוכים".

"נחקור אם הייתה רשלנות". אתר הדליפה (המשרד להגנת הסביבה)

למרות מאמצים רבים למנוע מדליפת הנפט להגיע גם לירדן, תושבים רבים מצידו הירדני של הגבול התלוננו על ריח כבד. כמה עשרות בני אדם שחשו קשיי נשימה בשל החשיפה לאדים פונו לבית חולים מקומי בעקבה.

ממשטרת מחוז אילת נמסר הבוקר כי החלו עבודות להחלפת האספלט בקטע הכביש שנפגע. העבודות יימשכו עד הערב, ונתיב אחד ייסגר לסירוגין במהלך היום. שוטרי אגף התנועה באילת פרוסים במקום ומכווינים את הנהגים באזור.