דליפת הנפט בערבה: "נזק עצום, השיקום יימשך חודשים"

נמשכת שאיבת הנפט הגולמי שזיהם שמורות טבע בערבה וגרם לנזק כבד לחי ולצומח. "שמורת הטבע עברונה נראית כמו נחל שחור וצמיגי, זה אחד מאירועי הזיהום הגדולים שהכרנו", אמרו במשרד להגנת הסביבה. המשטרה תחקור האם הייתה רשלנות שגרמה לדליפה או עיכבה את הטיפול בה

"נחקור אם הייתה רשלנות". אתר הדליפה (דוברות משטרת אילת)

"השמורה נפגעה באורח מאוד קשה": המאמצים לשאיבת הנפט שדלף בשמורת עברונה בערבה, בעקבות פיצוץ בצינור, נמשכים גם הבוקר (חמישי) ובמשרד להגנת הסביבה החלו לאמוד את הנזקים הכבדים לאזור. מספר בני אדם פונו אמש לטיפול רפואי בבית החולים יוספטל באילת בעקבות שאיפת אדי הנפט, אך בשלב זה לא קיים סיכון לחיי אדם. לעומתם, נשקפת סכנה אמיתית למאות בעלי החיים והצמחים בשמורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשטרה, יחד עם המשרד להגנת הסביבה, פתחו בחקירת האירוע והוקם צוות חקירה מיוחד שיבדוק אם היה אפשר למנוע את הדליפה ואיך היא טופלה. על פי אחת ההערכות, במקום בוצעו ככל הנראה עבודות אחזקה, שייתכן שגרמו לקריסה בצינור. אלפי קובים של נפט גולמי פרצו מהצינור וזיהמו אזורים ניכרים בין קיבוץ קטורה לאילת. קצא"א (קו צינור נפט אילת-אשקלון) החלו בשאיבה, שצפויה להימשך זמן רב.

גיא סמט, מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה, אמר הבוקר לחדשות 2 כי "מיליוני ליטרים של נפט זרמו על פני השטח. קצא"א שואבת את השלוליות, השאיבה תימשך לאורך כל סוף השבוע. אנחנו מעלים הבוקר טיסת צילום, ואחרי זה נוכל לאמוד את הנזק במדויק, אבל זה נראה כמו נזק מאוד כבד, שהמאבק בו יימשך זמן רב".

"מאוד מקווים שהחי והצומח לא ייפגעו" (דוברות המשרד להגנת הסביבה)

"השמורה נראית כמו נחל שחור וצמיגי"

סמט הדגיש כי המשרד "יברר ויחקור האם היייתה רשלנות. הדברים יתבצעו על ידי המשרד בימים הקרובים. מדובר באחד מאירועי הזיהום הגדולים שהכרנו. שמורת הטבע עברונה נראית כמו נחל שחור וצמיגי, שמכסה את פני רחבי השמורה. נצטרך להיכנס עם ציוד מכני כבד לשמורה שרכב לא נכנס אליה בדרך כלל, יש נזק כבד לשמורה".

רן ליאור, דובר המשרד להגנת הסביבה, הדגיש בשיחה עם חדשות 2 Online כי "נגרם נזק ניכר לחי ולצומח בשמורה. כרגע לא צפוי נזק לבני אדם מלבד מפגעי ריח". ליאור הוסיף כי שמורת עברונה היא "אחת השמורות הכי גדולות בערבה - יש בה אוכלוסייה גדולה של צבאים, כ-240 צבאים". 

"יש בשמורה גם עצי שיטה ואת הדקלים האדומים הצפוניים ביותר בעולם", הוסיף ליאור. "אנחנו מאוד מקווים שזה לא יפגע בהם, אחרת לא יהיו יותר כאלה בארץ. יש קילומטרים של נהרות נפט ושלוליות ברחבי השמורה, זה ייקח חודשים ארוכים".

נזק רב לשמורת עברונה (דוברות משטרת אילת)

למרות מאמצים רבים למנוע מדליפת הנפט להגיע גם לירדן, תושבים רבים מצידו הירדני של הגבול התלוננו על ריח כבד. כמה עשרות בני אדם שחשו קשיי נשימה בשל החשיפה לאדים פונו לבית חולים מקומי בעקבה.

ממשטרת מחוז אילת נמסר הבוקר כי החלו עבודות להחלפת האספלט בקטע הכביש שנפגע. העבודות יימשכו עד הערב, ונתיב אחד ייסגר לסירוגין במהלך היום. שוטרי אגף התנועה באילת פרוסים במקום ומכווינים את הנהגים. יש לנהוג במשנה זהירות.

תמיר סטיינמן השתתף בהכנת הידיעה