פריצת דרך: חוקרים פיתחו טיפול שחיסל את תאי סרטן השחלה

חוקרים אמריקנים הצליחו לאחרונה להתמודד עם אחת הבעיות הקשות בטיפול בסוגים שונים של מחלת הסרטן - העמידות שמפתחים התאים הסרטניים לטיפול תרופתי. החוקרים זיהו את מנגנוני העמידות של תאים סרטניים בשחלות ומצאו ששילוב נכון של תרופות שכבר נמצאות היום בשימוש עשוי להביא לפריצת דרך בטיפול

פריצת דרך בחקר סרטן השחלות (רויטרס)

חוקרים הצליחו לפתח טיפול תרופתי משולב אשר גבר על עמידות שפיתחו תאים סרטניים בשחלות. המחקר הרפואי, שנחשב לפורץ דרך, פורסם במגזין הרפואי "Cancer cell" ומובא הבוקר בעיתון "ישראל היום".

במסגרת המחקר, הצליחו החוקרים ג'ואן ברוגה וטארו מורנן מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד, לגבור על אחת הבעיות בטיפול בסוגי סרטן שונים - העמידות שמפתחים התאים הסרטניים. המחקר נערך בשיתוף מרכז הסרטן מ.ד אנדרסון בארה"ב ומומן על ידי קרן המחקר הרפואי של ד"ר מרים ושלדון אדלסון.

בשלב הראשון של המחקר, פיתחו החוקרים לראשונה מודל תלת מימדי במעבדה, הדומה לתנאים בהם גדלים התאים הסרטניים בשחלות. לאחר מכן, טופלו התאים בתרופות המצויות היום בשימוש ומעכבות את התקשורת בין התאים הסרטניים. הבעיה היא, כאמור, שהתאים בדרך כלל מפתחים עמידות לאותן תרופות - וכאן הטיפול נעצר.

בשלב השלישי של המחקר, הצליחו החוקרים לזהות את מנגנוני העמידות של התאים ואף מצאו דרכים "לעקוף" אותם. לאחר שבחנו את תוצאות הבדיקות, הגיעו החוקרים למסקנה ששילוב תרופות שכבר נמצאות בשימוש קליני, עשוי להוות פריצת דרך בטיפול.

הסיכון לפתח את סרטן השחלות גבוה אצל נשים ככל שגילן עולה. כשמונה מתוך עשרה מקרי סרטן השחלה מופיעים בנשים שעברו את גיל 50.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת