פיתוח ישראלי: בדיקת דם פשוטה תגלה גידול סרטני

חוקרים ישראלים מאוניברסיטת בן גוריון ומביה"ח סורוקה פיתחו בדיקת דם חדשנית ופשוטה שעשויה לסייע בגילוי מוקדם של גידול סרטני בגוף, וכן את סוגו. הניסוי הראשון שבוצע על 200 חולים ועשרות נבדקים בריאים הוכיח יעילות של 90%

בדיקת דם פשוטה תגלה גידול סרטני (חדשות 2)

תגלית ישראלית מעודדת במלחמה נגד הסרטן: חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ומבית החולים "סורוקה" גילו בדיקה פשוטה שמסייעת לזהות בגוף גידול סרטני ואת סוגו. הניסוי הראשון שנערך לבדיקה מוכיח יעילות של 90% בתוצאותיה. כך פרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

הבדיקה הישראלית החדשה שפותחה בשיתוף חברת "תודס מדיקל", מתבססת על מחקרים שהראו כי גידול סרטני בגוף גורם לשינויים והפרשת חומרים מסוימים בדם. את החומרים הללו יכולה לזהות קרן אינפרא אדום. החוקרים הישראלים מצאו דרך לפענח את תוצאות בדיקת הדם, שתראה אם הנבדק נושא גידול סרטני או לאו.

בעשורים האחרונים הצליחו חוקרים שונים לפתח בדיקות שיסייעו בגילוי מוקדם של מחל הסרטן, ביניהן קולונוסקופיה לסרטן המעי, ממוגרפיה שמסייעת בגילוי מוקדם של סרטן השד, סי טי לזיהוי סרטן הריאות ועוד. שימוש בשיטות אלו הביא לירידה בתמותה מהמחלה בעיקר ברחבי ארה"ב, אך לא נמצא הפיתרון לזיהוי המחלה בשלבים מוקדמים.

את השיטה פיתחו צוות החוקרים בראשות פרופ' יוסף קפלנושיק מסורוקה, פרופ' שאול מרדכי מ"בן גוריון", פרופ' אילנה נתן וד"ר אודי זליג. על פיה, שואבים סמ"ק של דם מגוף הנבדק, אשר עובר דרך קרן האינפרא אדום, שאמורה לחפש חומרים שונים המעידים על התפתחות גידול סרטני בגופו.

הבדיקה נבחנה עד כה בדמם של 200 בני אדם שאובחנו כחולי סרטן, ובעשרות מתנדבים בריאים. תוצאות הניסוי הצביעו על שינויים משמעותיים בדמם של החולים לעומת הבריאים. יעילות הבדיקה הייתה גבוהה מאוד ועמדה על 90%. החוקרים צפויים להריץ את הבדיקה על אלפי חולים נוספים, כדי להביא אישור ליעילותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת