הכינרת עלתה מעל הקו האדום התחתון

הגשמים הרבים שירדו במהלך החודש הקודם ממשיכים להעלות את מפלס הכינרת ובסוף השבוע הוא עבר את הקו האדום התחתון. לפני שפוצחים בחגיגות חשוב להבין שמדובר בקו האדום התחתון - שהיה אמור להיות מכוסה כבר מזמן במי האגם. הדרך לקו האדום העליון עוד ארוכה ב-4 מטרים

מזג האוויר הסוער שפקד אותנו בימים האחרונים מצטרף לימים גשומים רבים בחודש שעבר שהביאו לעליית מפלס הכינרת. אתמול אחר הצהריים חצה המפלס את הקו האדום התחתון, 213 מטרים מתחת לפני הים. לפי נתוני רשות המים נרשמה עלייה של שבעה ס"מ מיום חמישי ועד הבוקר, כתוצאה מזרימות נחלים אל אגן הכינרת. מתחילת חודש ינואר ועד היום נרשמה עלייה מדהימה של 66 ס"מ, מתוכם 54 ס"מ בינואר - עלייה משימה מאוד לחודש זה. לשם השוואה, בשנה שעברה עלה המפלס מעל לקו זה רק באמצע חודש מרס, אך באוגוסט 2011 כבר ירד בחזרה תחתיו.

הגשמים בצפון הארץ במהלך ינואר הביאו, כמובן לזרימות מוגברות בנחלים, אך לרצף ותדירות ימי הגשם יש תפקיד לא פחות חשוב מהכמויות. ככל שההפוגות בין הגשמים קצרות וקרירות יותר, כך הקרקע באגן הניקוז של הכינרת נשארת לחה ורוויה, באופן שבו מרבית הטיפות ירצו לזרום לאפיקי הנחלים ולא לחלחל.

בנוסף, בשבועות האחרונים הופסקה השאיבה מהכינרת לצורך עבודות אחזקה שוטפות, מה ש"מנע" ירידה של המפלס לטובת שימוש במים.

לכאורה אלו חדשות טובות, אבל ברשות המים מסבירים שמדובר דווקא בחצי הכוס הלא מלאה. שני שלישים מהחורף כבר מאחורינו והכינרת עדיין רחוקה 4.2 מטרים מהקו האדום העליון: 208.8 מטרים לפני הים. "הקו האדום התחתון היה אמור להיות מכוסה כבר מזמן, ולא אחרי שעברנו את רוב ימי החורף", מסבירים ברשות. "ברור שיכול היה להיות יותר גרוע, אבל משמעות הדבר היא שבימי הקיץ נשוב להיות מתחת לקו האדום ולכן אין סיבה לחגיגה".

למרות שהעלייה במפלס תימשך בזמן הקרוב בלי קשר לגשמים, בשבוע וחצי הקרובים אין צפי למערכת גשמים חורפית משמעותית, מה שככל הנראה יגרום לעלייה צנועה בהרבה במפלס במשך חודש פברואר.

ינואר 2012 עשה היסטוריה

החודש הראשון של 2012 הסתיים באווירה חיובית - לפחות בכל הנוגע לכמות המשקעים שירדה במהלכו ברחבי הארץ. נתוני השירות המטאורולוגי שפורסמו שלשום מצביעים על כך שינואר האחרון היה החודש שבו נרשם שיא במספר ימי הגשם מאז קום המדינה.

רוב האתרים שזכו מספר החריג של ימי הגשם ממוקמים בצפון הארץ, שם - לפי הנתונים - נרשמו בינואר 26 כאלה. השיא נרשם בתחנות המדידה בנהריה, אשחר וחרשים. הם זכו ל-29 ימי גשם - כש-27 מהם היו רצופים.

מדובר בנתונים גבוהים אף יותר מהשיא שנרשם בימי המנדט הבריטי - כשבינואר 1947 נמדדו 25 ימי גשם. מאז קום המדינה ועד לחודש הנוכחי עמד השיא על 23-24 ימי גשם שנרשמו בחודשים הראשונים של 1969 ו-1992. על פי הגדרת השירות המטאורולוגי נספרת יממה שבה נמדדה כמות גשם של 0.1 מ"מ ויותר כ"יום גשם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת