סופ"ש: הכינרת תעבור את הקו האדום התחתון

הגשמים הרבים שירדו במהלך החודש הקודם ממשיכים להעלות את מפלס הכינרת, שצפוי לעבור את הקו האדום התחתון בסוף השבוע, לפי הערכות של רשות המים. אבל לפני שפוצחים בחגיגות חשוב להבין שמדובר בקו האדום התחתון - שהיה אמור להיות מכוסה כבר מזמן במי האגם

מדידות בכינרת, ארכיון (חדשות 2)

מזג האוויר הסוער שפקד אותנו בימים האחרונים מצטרף לימים גשומים רבים בחודש שעבר שהביאו לעליית מפלס הכינרת. בחודש שעבר, עלה המפלס ב-55 סנטימטרים ולפי הערכות של רשות המים הוא צפוי לעלות בשישה סנטימטרים נוספים שיציבו את קו המים מעל הקו האדום התחתון.

לכאורה אלו חדשות טובות, אבל ברשות המים מסבירים שמדובר דווקא בחצי הכוס הלא מלאה. "הקו האדום התחתון היה אמור להיות מכוסה כבר מזמן, ולא אחרי שעברנו את רוב ימי החורף", מסבירים ברשות. "ברור שיכול היה להיות יותר גרוע, אבל משמעות הדבר היא שבימי הקיץ נשוב להיות מתחת לקו האדום ולכן אין סיבה לחגיגה".

ינואר 2012 עשה היסטוריה

החודש הראשון של 2012 הסתיים בחצות באווירה חיובית - לפחות בכל הנוגע לכמות המשקעים שירדה במהלכו ברחבי הארץ. נתוני השירות המטאורולוגי שפורסמו שלשום מצביעים על כך שינואר האחרון היה החודש שבו נרשם שיא במספר ימי הגשם מאז קום המדינה.

רוב האתרים שזכו מספר החריג של ימי הגשם ממוקמים בצפון הארץ, שם - לפי הנתונים - נרשמו בינואר 26 כאלה. השיא נרשם בתחנות המדידה בנהריה, אשחר וחרשים. הם זכו ל-29 ימי גשם - כש-27 מהם היו רצופים.

מדובר בנתונים גבוהים אף יותר מהשיא שנרשם בימי המנדט הבריטי - כשבינואר 1947 נמדדו 25 ימי גשם. מאז קום המדינה ועד לחודש הנוכחי עמד השיא על 23-24 ימי גשם שנרשמו בחודשים הראשונים של 1969 ו-1992. על פי הגדרת השירות המטאורולוגי נספרת יממה שבה נמדדה כמות גשם של 0.1 מ"מ ויותר כ"יום גשם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת