פריצת דרך בטיפול בניוון שרירים

אחת ממחלות ניוון השרירים הקשות בעולם, ALS, היא מושא המחקר של חברת "בריינסטורם" הישראלית. עיתון "ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר על פריצת דרך בטיפול במחלה, באמצעות טיפול חדשני בתאי גזע. מבין ששת המטופלים הראשונים, ארבעה הראו סימני שיפור ואצל שניים נבלמה התפשטות המחלה

טיפול חדשני ל-ALS. ארכיון (חדשות 2)

האם מסתמן פתרון למחלת ניוון השרירים ALS? חברת "בריינסטורם" הישראלית ערכה ניסויים מוצלחים ראשונים בבני אדם לטיפול במחלה באמצעות תאי גזע. כתבת "ידיעות אחרונות" שרית רוזנבלום מפרסמת הבוקר כי הטיפול החדשני עשוי לבלום את התפשטות המחלה ואף להביא לשיפור בתסמינים.

ALS היא אחד מהסוגים הקשים והקטלניים ביותר של ניוון שרירים. המחלה תוקפת בדרך כלל אנשים מעל גיל 40 ומובילה למותם בתוך 3 עד 5 שנים. המחלה פוגעת בתאי עצב מוטוריים ומשתקת את המערכות בגוף בזו אחר זו, עד שהחולה מת מחנק. החולה המפורסם בעולם הוא המדען סטיבן הוקינג.

הטיפול החדשני עושה שימוש בתאי גזע הנלקחים ממח העצם של החולה עצמו. במהלך הטיפול, מרבים החוקרים את התאים במעבדה ומוסיפים להם גורמי גדילה. לאחר התהליך, מוזרקים התאים לשרירים אצל חולים בשלבים הראשונים או לנוזל השדרה אצל חולים בשלבים מתקדמים יותר.

בניסוי, שנערך במרכז הרפואי הדסה בירושלים, נרשם שיפור אצל רוב המטופלים וכמעט ולא נרשמו תופעות לוואי. מתוך ששת החולים שקיבלו את הטיפול הניסיוני, אצל ארבעה נרשם שיפור קל בתסמינים ואצל שניים נוספים, הנמצאים במצב קשה ביותר, נדמה כי נעצרה התקדמות המחלה.

התוצאות הסופיות של הניסוי יוגשו רק בעוד חמישה חודשים, אך כבר עכשיו, נמצאים שמונה חולים נוספים בשלבים הראשוניים של הניסוי. לדברי מנכ"ל "בריינסטורם" אדריאן הראל, ייתכן שאת הטיפול ניתן יהיה ליישם על מחלות חשוכות מרפא אחרות הנוגעות לתפקוד עצבי, כגון פרקינסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת