צפו: עימותים אלימים בהפגנה בחולות סמר

הפגנה נגד כריית החולות בדיונות סמר הפכה היום לעימות אלים עם המשטרה לאחר שפעילים סביבתיים כבלו עצמם בשלשלאות לדחפורים שהגיעו לעבוד במקום. 8 פעילים נעצרו בעימותים. מנהל מקרקעי ישראל בתגובה: "היינו מוכנים לוויתורים אך לאור התנהגות הפעילים - הכרייה תימשך כרגיל". כך זה נראה

נלחמים על החולות: עשרות פעילים סביבתיים הפגינו היום נגד כריית החולות בדיונות סמר שבבקעת תמנע. הפעילים כבלו עצמם לדחפורים בשלשלאות בניסיון למנוע את עבודות הדחפורים. במקום פרצו עימותים, במהלכם נעצרו שמונה פעילים שהפרו את הסדר, ובהם גם סמנכ"ל החברה להגנת הטבע ניר פפאי.

לטענת השוטרים, ההפגנה לא תואמה מראש והתקיימה באופן בלתי חוקי. כוח משטרה של משמר הגבול בראשות קצין אגף מבצעים של מרחב אילת הגיע למקום, ופעל לפינוי המפגינים אך נתקל בהתנגדות עזה מצדם. פעילים נוספים הניפו שלטים שעליהם נכתב "תנו לחולות לחיות", ונשכבו על כף הדחפור, עד שפונו בכוח על ידי השוטרים.

הפעילים מוחים נגד הפגיעה בטבע, כתוצאה מכריית החולות בדיונות סמר. בהפגנה השתתפו פעילי החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה ותושבי הערבה, שהפגינו נגד הקבלן שמבצע את העבודות במקום, יוסי הראל, במטרה למנוע את כניסת הדחפורים לדיונה. 

לאחרונה התקבלה פשרה בין המשרד להגנת הסביבה לבין החברה הקבלנית שעורכת את העבודות במקום, במסגרתה סוכם כי שטח הכרייה יצומצם ב-25%. ממנהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי: "לאור חציית הקווים מצד הארגונים הירוקים הנתמכים על ידי המשרד להגנת הסביבה, שהגיעו הבוקר לחולות סמר במטרה לשבש את כריית החול בכוח ובניגוד לחוק, הודיעה רשות מקרקעי ישראל כי לאור דחיית הצעת הפשרה תימשך כריית החול כמתוכנן במגרשים ג' ו-ד'. אמנם המינהל היה מוכן לעשות ויתורים מרחיקי לכת לצורך פשרה עם הירוקים אך בהיעדר הסכמה תימשך הכרייה בשני המגרשים. על מגרש ה' המהווה כרבע משטח התכנית, החליט המינהל לוותר, ולצרפו לשמורת הטבע הגדולה, ששטחה יהיה 1500 דונם".

עוד נמסר כי: "מינהל מקרקעי ישראל ימשיך לשמור על קרקעות המדינה כמשאב לטובת הציבור, הסביבה והדורות הבאים כפי שעשה בחוף בצת ובחוף פלמחים. המינהל ימשיך לפעול לפי החוק ולפי הכללים לצד שמירה על הגנת הסביבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת