צפו: "דוח" ענק לרון חולדאי

שלט ענק המעוצב בצורה של דוח נתלה בסמוך לבניין העירייה בתל אביב, במחאה על מדיניות הטמנת הפסולת שלה. פעילי גרינפיס מאשימים את רון חולדאי בכך שהוא מתעלם מהנחיות המשרד לאיכות הסביבה - ומטמין את רוב הפסולת בקרקע במקום למחזר. העירייה בתגובה: "אושרה תוכנית אסטרטגית למחזור"

פעילי גרינפיס נתנו הבוקר "דוח" לראש עיריית תל אביב רון חולדאי: הפעילים הגיעו לכיכר רבין, טיפסו על מבנה השילוט שבכיכר ותלו שם שלט שגודלו כ- 35 מ"ר, המעוצב כדוח של עריית תל אביב. על הדוח הממוען לראש העיר נכתב: "דוח פסולת מאת תושבי תל אביב לראש העיר, חולדאי". שני פעילים עוכבו לחקירה במקום, קיבלו דוח על סך מאות שקלים וכן זימון לחקירה בהמשך.

ה"דוח" מאנשי הארגון ניתן במחאה על כך שחולדאי, לטענתם, מטמין את הפסולת בעיר במקום למחזרה. "רון חולדאי זורק מדי שנה 20 מיליון שקל מכיסם של תושבי העיר", אמרה יעל איפרגן, מנהלת קמפיין המחזור של גרינפיס, "הטמנה של הפסולת לא רק עולה כסף מיותר אלא גם מזהמת את מי התהום, האוויר ותופסת קרקע יקרת ערך. המשרד להגנת הסביבה הגה תוכנית לאומית להפחתת הפסולת אשר עיקרה הפרדת פסולת אורגנית בבתי התושבים. חולדאי לעומת זאת, חושב שהתוכנית של המשרד להגנת הסביבה מועדת לכישלון ומתכנן להמשיך להטמין פסולת ולזהם על חשבון תושבי תל אביב", לדברי איפרגן.

חולדאי: "המשרד להגנת הסביבה - פופוליסטי"

הפעולה הגיעה בעקבות התבטאות של חולדאי עצמו בשבוע שעבר, אז אמר כי: "אני נגד הפרדה במקור. אני חושב שהפתרון של הפרדה במקור הוא פתרון לא טוב. הוא לא מתאים לעיר כמו תל אביב. המשרד להגנת הסביבה כן חושב שזה טוב, כי הוא רוצה לקבל קרדיט פופוליסטי ולא לטפל באמת בהפרדה, מפני שבסוף אנחנו נפריד במקור ואחר כך נטמין, כי אין לנו פתרונות קצה".

מגרינפיס נמסר כי מדי שנה מייצרת תל אביב כ-400 אלף טון פסולת, כש-93% ממנה מוטמנת בקרקע וגורמת זיהום רב. גיל ארויו, מנהל אגף התברואה בעיריית תל אביב, מסר בתגובה: "עיריית תל אביב קדמה תוכנית אב אסטרטגית שמתווה דרך לכיסוי העיר כולה בפחי הפרדה של פסולת אורגנית ופסולת יבשה", אמר ארויו והוסיף: "עיריית תל אביב תמשיך ותרחיב את תוכניות המחזור שלה עד אשר תגיע ליעדים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ראש העירייה תומך במחזור פסולת ופועל רבות לקידום פתרונות של מחזור בתל אביב - יפו. לפני כחודש אישרה הנהלת העירייה תוכנית אסטרטגית רב שנתית למחזור באמצעות הפרדת פסולת, והעירייה כבר מתחילה לפעול לקראת יישומה. תוכנית המחזור שמציע המשרד להגנת הסביבה אינה מתאימה לערים גדולות ואינה תורמת באופן אמיתי למחזור, שכן בסופו אין פתרון קצה לפסולת הממוינת, ומשאית האשפה שופכת את הפסולת המופרדת לאותו בור אשפה. כל זמן שלא יינתן פתרון הולם לאשפה המופרדת, אין כל הגיון להטריח את תושבי תל אביב - יפו בהפרדת הפסולת בביתם".

המשרד להגנת הסביבה: "טענות חולדאי חסרות בסיס"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: מפליא לשמוע כי מר חולדאי לא מודע לכך שאיגוד ערים דן נמצא בעיצומו של הליך אישורים להקמת מתקן קצה אשר כבר ייתן מענה למחצית מהפסולת של גוש דן.

המשרד להגנת הסביבה פועל באופן אינטנסיבי להקמת פתרונות קצה. לאחרונה השקיע המשרד 250 מיליון שקל בהקמת מתקני טיפול בפסולת ברחבי הארץ, זאת לצד קידום מכרז להקמת מתקן טיפול מרכזי במרכז הארץ. המתקן, בנפח של 1000 טון פסולת אורגנית ביום, יספק מענה לרשויות גוש דן שיפרידו פסולת. כמו כן המשרד ישקיע עשרות מיליוני שקלים נוספים להקמת מתקני טיפול נוספים.

הטענות כי אין לפסולת המופרדת ברשויות כתובת נעדרת כל בסיס. צר לנון שרון חולדאי מחליט להשאיר את תל אביב מאחור ולא מאפשר לתושביו לקחת חלק גם הם במהפכת המחזור שמתנהלת בימים אלה ברחבי הארץ. מהפכת המחזור חייבת פעולה מקבילה ומתואמת של הפרדת הפסולת ברשויות לצד הקמת מתקני ההפרדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת