15 שנה להליך הפונדקאות: מסע צמוד עם אם פונדקאית בישראל

חמש-עשרה שנים מלאו בימים אלה להליך הפונדקאות הראשון שאושר בישראל. מעל 500 תינוקות נולדו בארץ מאז באמצעות אם פונדקאית. במשך יותר משנה ליווינו את ליאת, שהסכימה לשאת ברחמה תינוק של בני זוג שלא הכירה. וכמו החיים עצמם, זה היה מסע מאתגר ומלא רגש

קוראים לה ליאת. היא בת 36. חד הורית. אם לשניים. והיא פונדקאית של זוג שכבר חמש שנים מבקש ולא מצליח להביא לעולם ילד. הצטרפנו אליה לפני כשנה למסע של היריון אחר, מסע בעולם הפונדקאות.

ליאת הגיעה אל מירב לפני כשנתיים בעקבות מודעה בעיתון שפרסם המרכז לפונדקאות חובקת. היא באה, נבדקה, נמצאה מתאימה. הייתה מאוד זקוקה אז לכסף. זה היה חודשים אחרי שחברת הקייטרינג שהקימה קרסה, והיא נותרה עם חובות של מאות אלפי שקלים, ושני ילדים שצריך לגדל.

מופרד מהאם אחרי הלידה

החובות שצברה ליאת תופחים והולכים, מדי פעם החשבונות שלה מעוקלים. היא מצליחה למצוא עבודות מזדמנות אבל זה כמובן לא מספיק. "כשהזוג מתקשר הוא שואל אותי איך אני מרגישה, והוא לא ידוע שזוג ביריונים של הוצאה לפועל עומדים כאן ורוצים לקחת הכל", היא אומרת. "ואני מספרת להם שהכל בסדר".

בחדר הלידה מופרד הילד מהאם הפונדקאית, אחרי התהליך הארוך שהם עברו ביחד. ישנם כללים מאוד ברורים בהליך הזה, פן השניים ייקשרו כחלק מתנאי הטבע. עם זאת, קיימים מקרים בהם המשפחות יוצרות קשר בשלבים מאוחרים יותר, ונפגשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת