ישראל תאסור שימוש בשתלי הסיליקון המסרטנים - באיחור של שנה

כבר בשנת 2010 ידעו במשרד הבריאות שישנו חשש כי שתלי הסיליקון PIP שמיוצרים בצרפת קשורים לסרטן, ונעצר הייבוא שלהם - אך לא נאסר שימוש במלאי הקיים. כ-1,600 נשים בישראל עברו הגדלת חזה עם שימוש בשתלים האלה, ואצל כמה מהן התגלתה דליפה

אמש פורסם כי 30 אלף נשים בצרפת שעברו הגדלת חזה נקראו לסור מיידית להתייעצות עם הרופא המנתח שלהן - מחשש ששתלי הסיליקון בגופן מגבירים את הסיכוי לחלות בסרטן. בישראל, מתברר, יש מאות נשים שבגופן הושתלו שתלי סיליקון מאותו סוג אך טרם נאסר השימוש בהם.

כבר ב-2010 התגלה שחברת Poly Implant Prothese)  PIP) עשתה שימוש בסיליקון באיכות נמוכה, שלא עבר אישור של הרשויות בצרפת, כך מדווח העיתון "ידיעות אחרונות". משרד הבריאות הצרפתי עצר אז את השימוש בשתלים הללו וכעת לקראת פרסום מסקנות ועדה ממשלתית שדנה בנושא, חוזרים השתלים הפגומים לכותרות.

בישראל, לפי הדיווח, נפסק ייבוא שתלי PIP לפני כשנה, אך מנתחים המשיכו לעשות שימוש בשתלים שנמצאו במלאי. לדברי היבואן הרשמי, בארץ נמכרו עד היום כ-1,600 שקלים. הוא מסר: "השתלים סופקו בהתאם לאישור משרד הבריאות, שלא נתן שום הנחייה מפורשת בנושא".

משרד הבריאות יאסור שימוש בשתלים

בחודשים האחרונים הגיעו לבית החולים קפלן שתי נשים שעברו הגדלת חזה עם שתל PIP וגילו כי השתל דולף. ד"ר עמוס לויאב, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסטתית אמר כי "האשמה צריכה להיות נגד משרד הבריאות, שלא דאג להסדיר את העניין".

ממשרד הבריאות נמסר כי "אין ייבוא שוטף ופעיל של שתלי סיליקון מסוג PIP ולא מאושר ייבוא של שתלים מסוג זה. בעקבות הודעת משרד הבריאות הצרפתי, יפנה משרד הבריאות לכלל בתי החולים בהנחיה לאסור שימוש במלאי של שתלים מסוג זה. לאחר התייעצות עם גורמי המקצוע בתחום, יפרסם מנהל הרפואה במשרד הבריאות הנחיות לרופאים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת