גטו בבית שמש: גנים לאתיופים בלבד

ילדי הקהילה האתיופית בבית שמש מרוכזים בשלושה גנים אותם מנהלת רעיית ראש העיר משה אבוטבול. ראש העיר מסביר: "הם כמו דגים באקווריום שצריך להגן עליהם מדגים טורפים". אחת האמהות סיפרה את תחושת בנה: "הילד שלי לא מבין למה הוא צריך להיות מבודד. 'מה, כל כך לא אוהבים אותנו שאני צריך לנסוע לגן שכולו אתיופים?"

גטו בבית שמש: גנים לאתיופים בלבד (חדשות 2)

62 מתוך 68 הילדים הלומדים בשלושת הגנים בבית שמש שמפעילה העמותה הפרטית "ילקוט יוסף" הם אתיופים. העמותה הפרטית נמצאת בבעלות ראש העיר משה אבוטבול שהעביר את הניהול של הגנים לרעייתו. הילדים נאספים משבע שכונות העיר בית שמש וזוכים לחינוך בחינם שהמימון אליו, לטענת ראש העיר, מגיע מתרומות ומסיוע כספי של משרד החינוך למרות שהגן אינו כפוף למשרד החינוך. את האפליה חושף הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

בני הקהילה האתיופית בבית שמש זועמים על ראש העיר שהקים את העמותה ומינה את אשתו אתי למנהלת הגנים ואת בתו לגננת באחד מהם. לטענתם, העמותה מנצלת את מצוקתם ומפתה את ילדי העיר לגניה לבוא וללמוד בחינם. ההורים אומרים שבמסווה של יוזמה חינוכית הוקם "גטו לילדים אתיופים".

ראש העיר אבוטבול מסרב לקבל את ההשוואה לגטו ומספק דימוי חלופי למתרחש בעירו: "באקווריום יש דגים קטנים ודגים גדולים. קודם כל מוציאים את הדגים הקטנים מהאקווריום כדי שהדגים הגדולים והטורפים לא יאכלו אותם ואז מגדלים אותם ומחזירים אותם לאקווריום". אבוטבול הוסיף כי "ככה גם הילדים האתיופים בדנים של 'ילקוט יוסף' מגיעים לכיתה א' ערוכים ומוכנים, אחרי שאנחנו עוזרים להם ומטפלים בהם בשיטה הוליסטית פרטנית".

"הילד שלי לא מבין למה הוא צריך להיות מבודד", סיפרה אחת האמהות. "'מה, כל כך לא אוהבים אותנו שאני צריך לנסוע לגן שכולו אתיופים?", תיארה האם את תחושות בנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת