"צואה על הקירות וחוסים שכבולים לכסא במשך שעות"

מזה למעלה משנה נאספות עדויות קשות על טיפול לקוי בחוסים במוסד למבוגרים עם פיגור שכלי. חלק מהעדויות הקשות כוללות מעשי התעללות, קשירה לכיסא, טיפול לקוי והזנחה של החוסים. במשרד הרווחה כבר החליטו על סגירת המעון לפני מספר חודשים, אך חזרו בהם

התעעלות קשה בחוסים; אילוסטרציה (חדשות 2)

אנשי עמותת "בזכות", שביקרו במעון לחוסים בפרדס חנה, לא העלו בדעתם שהתמונות שייראו יהיו כל כך קשות: אנשים כבולים לכיסאותיהם, אדם ששוכב במיטתו נעול בחדר חשוך, דיירים שעל גופם נמצאו סימני אלימות קשים וצואה על מרוחה על הקירות, כך מדווח הבוקר עיתון "הארץ".

העמותה, המבצעת ביקורי פתע באישור משרד הרווחה, עתרה לבג"ץ כבר בחודש יוני על מנת שיורה על סגירת המוסד. בעקבות כך הודיעו במשרד הרווחה על הפסקת פעילותו של המוסד, אך אנשי המשרד חזרו מהם כעבור כחודש. העתירה נמחקה לאחר שאנשי משרד הבריאות הודיעו כי יבצעו במקום ביקורות קפדניות יותר.

ביקורות נעשו - כלום לא השתנה

עתה מתברר, כי לא הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפו במקום תמונות זוועה. "בביתנים ישנם כיסאות הגבלה. פגשנו בדיירת אחת ישובה בכיסא המגביל את תנועתה. לשאלה כמה זמן היא שם נאמר לנו שישנה תכנית הגבלה כתובה. התכנית הייתה רשומה על לוח המודעות, אך לצערי התברר שהדיירת ישובה שם מספר שעות, כשבטופס הרישום היה שינוי של השעות במחיקה ידנית והאריכו כל הזמן את תקופת ההגבלה", כתבה מנהלת האגף לטיפול באדם עם פיגור שכלי במשרד הרווחה, ד"ר חיה עמינדב.

גם ח"כ אילן גילאון ביקר במקום לפני יותר משנה, ואלה היו ממצאיו: "אנשים נמצאו עם חבורות על הגוף, ואנשי הצוות טענו שהם מכים אחד את השני. לא היו בגדים בארונות וטענו שהם קורעים אותם; צואה הייתה מרוחה על הקירות והייתה שם טמפרטורה של 40 מעלות. במקום בו פוגשות המשפחות את האנשים, מחוץ לשער, היה ריח חריף של שתן".

מאילנית נמסר בתגובה כי "עתירה לבג"ץ של ארגון 'בזכות' נגד מרכז אילנית נדחתה לא מכבר ולא בכדי. מרכז אילנית פועל כבר עשרות בשנים כדי להעניק טיפול מיטבי לחניכים בעלי בעיות קשות ביותר. חלק מהחניכים מגיעים למעון משום שטיפול בהם במוסדות אחרים נכשל. המרכז מעסיק את מיטב אנשי המקצוע ופועל בשיתוף צמוד עם משרדי הרווחה והבריאות ובהתאם להנחיותיהם, משדרג ומשפר באופן מתמיד את רמת השרות ואיכות הטיפול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת