כך תוכלו לרגל אחר הילדים שלכם

השימוש בתוכנות ריגול ומעקב אחרי הפעילות של בני נוער במחשב נעשתה לאחרונה נפוצה בקרב הורים, שאף יצרו רשת חברתית משלהם בה הם מתריעים מפני דמויות חשודות. אבל ישנם אנשי חינוך שחוששים מהתופעה ואומרים: "זה יוצר משבר אמון עם הילד"

אחד מכל שלושה ילדים נפגע מבריונות ברשת. בדיוק מהסיבה הזו, לא פלא שיותר ויותר הורים מחפשים דרכים להגן על ילדיהם ונעזרים גם הם בשיטות טכנולוגיות, לפעמים ללא ידיעתם של הילדים.

חברות שונות מציעות להורים פתרונות, כשהתקן מיוחד שנכנס לתוך המחשב של הילד מאפשר להם לעקוב אחר כל פעולה ושיחה.

על אחת האפליקציות, המתריעה בפני סכנות בפייסבוק, אומר המפתח כי "נכנסים לפרופיל הפייסבוק של הילד ללא ידיעתו ומתקינים בתוכה את האפליקציה. אתה לא יכול לראות מה כותב וכל פעילות שהוא עושה, אבל כאלה שמסומנות כפעילויות בעייתיות - מתריעות במייל".

נדגיש כי בימים אלה, כשגיל ההצטרפות לפייסבוק רק הולך ויורד, הורים רבים כבר משתמשים בתוכנות כתנאי לפתיחת החשבון - לפחות עד שהילדים יגלו קצת ויהיו מודעים יותר לסכנות הרבות שטומנת הרשת.

אבל ישנם אנשי חינוך שמציעים דרכים אחרות להתמודדות עם הסכנות, ומתנגדים למעקב. "למה לצאת מהנחה שילדים לא משתפים?", אמר ברוך הינוך מעמותת אשנב, "אם מפעילים אחריהם מעקב וריגול זהו צעד שיוצר אנטגוניזם".

אל דעתו מצטרפת גם מיכאלה צמח ממכון אדלר: "הצעדים הללו יוצרים משבר אמון בין הורה לילד, כך שההורה למעשה מאבד את ההשפעה על ילדו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת