ג'ורג' קונסטנזה מתגייס למען השלום

כוכב סיינפלד שם לעצמו מטרה ברורה לימים הקרובים - לקרב לבבות של פלסטינים וישראלים משני צידי הסכסוך. כאורח מיוחד של תנועת קול אחד, הפועלת לדיאלוג בין הקולות המתונים בשני הצדדים, מתכנן ג'ייסון אלכסנדר להיפגש עם פרס, אולמרט, אבו מאזן ואחרים. הניה, לפחות בינתיים, לא בתכנית. צפו בריאיון המיוחד

ג'ייסון אלכסנדר, הלא הוא ג'ורג' קונסטנזה מ"סיינפלד", הגיע לישראל כדי לקדם מטרה. לא, לא מדובר בקידום סרט או סדרה חדשים, אלא דווקא במטרה נעלה הרבה יותר, ויש שיגידו אפילו חולמנית - השלום. הביקור של אלכסנדר עכשיו הוא לא במקרה, ימים ספורים לאחר השלמת העסקה לשחרורו של גלעד שליט.

את העסקה שהביאה לשחרורו של שליט תמורת 1,027 אסירים פלסטינים מגדיר אלכסנדר כ"זמנים משמחים". "יכולתי לחוש בזה ברגע שירדתי מהמטוס. יש הרגשה נהדרת ברחבי המדינה. זה דבר נפלא. אני לא יכול אפילו לדמיין איך המשפחה הזו מרגישה וזה באמת דבר נפלא שקרה".

"משמח מאוד לראות שהוא בבית ושמצבו יחסית טוב, שהוא שמח", מוסיף אלכסנדר בהתייחסו לשליט. "הדבר היחיד שאני יכול לעשות הוא לאחל לו את הטוב ביותר.

קול אחד - לקרב בין הקולות המתונים

אלכסנדר הגיע לכאן כחלק מתנועה גדולה וחשובה מאוד שנקראת "קול אחד", שהוא נמנה על צוות ההנהלה שלה. מי שהביא אותו לישראל הוא מנכ"ל התנועה, צעיר מבטיח בשם טל הריס, שחשב שהמקרה של שליט הוא דוגמה טובה להוצאה אל הפועל של רעיון הקירוב בין שני הצדדים - ישראלים ופלסטינים.

"המטרה שקול אחד מוקדשת לה במיוחד היא לפעול ככלי ליצירת תקשורת בין גורמים מתונים בשני הצדדים, כדי שיבינו שהם הקולות שיכולים להביא לשינוי", מסבירים אלכסנדר והריס. "צריך ליצור תשתית אנושית עבור השינוי הזה והזדמנות לשינוי - ומקרה שליט הוא דוגמה נהדרת לכך".

לא תמימות נעורים

כשאלכסנדר מעומת עם השאלה אם לא מדובר במחשבה תמימה, שלא רלוונטית למצב הקשה במזרח התיכון, הוא לא נותר מלא בסימני שאלה. "אף אחד לא יגיד שזה לא קשה, אבל ברור שאפשרי לגשר בין הצדדים", הוא אומר. "זאת תמימות לחשוב שמישהו רוצה שהמצב הנוכחי יימשך. זה מצב בלתי אפשרי לכל המעורבים".

יש המוני בני אדם משני צדי המשוואה שרוצים שזה יקרה", מסביר אלכסנדר. "קול אחד עובדים איתם כבר עשר שנים, והמספרים של ישראלים ופלסטינים שמעורבים ופעילים במאמצים מעודדים מאוד".

מפרס ועד אבו מאזן, אבל בלי הניה

בימים הקרובים צפויים הריס ואלכסנדר להיפגש עם שורה של מנהיגים בנושא השלום, אך נראה שמדובר בלשכנע את המשוכנעים. בין רשימת המנהיגים שיזכו לביקור מצד שני מנהיגי התנועה נמנים נשיא המדינה שמעון פרס, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ראש הממשלה אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

ומה בדבר פגישות עם מתנגדים לשלום? "הם בהחלט מוזמנים לשולחן השיחות", אומר אלכסנדר. "קול אחד הוא פורום פתוח שמזמין את כל מי שרוצה להיות מעורב בשיחה הזאת".

"אם אנחנו יכולים להיות כלי יעיל לאחד את בני האדם, וליצור עניין ובהזדמנויות, אני שמח מאוד להשתתף בזה", מסכם אלכסנדר את דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת