צפו: מאבק בין חרדים לדתיים על בית ספר בבית שמש

עוד קרב בין החרדים תושבי בית שמש לתושבי העיר הדתיים-לאומיים: מבנה בית ספר סמוך לשכונה החרדית רמת בית שמש ב' הפך הבוקר למוקד עימות בין הקבוצות. הדתיים רוצים להפוך את בית הספר לבית ספר ממלכתי-דתי לבנות, בעוד החרדים מהשכונה הסמוכה טוענים שהדבר פוגע באורחות חייהם ודורשים להפוך את בית הספר לבנים בלבד

בית הספר הדתי "שעלי תורה" בפאתי השכונה החרדית רמת בית שמש ב' הפך לזירה נוספת במאבק בין הקבוצות בעיר המתחרדת. בתוך בית הספר ומחוץ לו התעמתו קבוצות של הורים מן הזרם הדתי לאומי וקבוצת חרדים תושבי העיר על רקע השליטה בבית הספר.

על פי התכנון, היו אמורות ללמוד בו בנות מן הזרם הדתי-לאומי, דבר שהעלה את חמתם של אנשי הזרם החרדי בעיר שציינו כי מדובר בהפרה מוקדמת של החלטה שהתירה לימוד של בנים בבית הספר בלבד, והדבר מנוגד לאורחות המקום עקב הקרבה של בית הספר לשכונה החרדית רמת בית שמש ב'.

הבוקר, מאבק השליטה הפך לעימות של ממש. במקום הפגינו קבוצות של הורים מן הזרם הדתי לאומי שעמדו מול קבוצת חרדים תושבי העיר. אנשי הזרם החרדי ציינו כי מדובר בהפרה מוקדמת של החלטה שהתירה לימוד של בנים בלבד בבית הספר, והדבר מנוגד לאורחות המקום ופוגע ברגשות תושבי השכונה החרדית הסמוכה.

העימותים הידרדרו לדחיפות ולקריאות גנאי. במהלך העימות זומנה המשטרה למקום שהפרידה בין הניצים. המשטרה גם החליטה על סגירת בית הספר עד להחלטת העירייה יחד עם משרד החינוך בדבר הנעשה במקום, וזאת רק שלושה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים.

חבר מועצת העיר שלום לרנר, שתומך בהשארת בית הספר כמוסד לבנות בלבד, טוען: "זה מבנה שנבנה על ידי משרד החינוך וכעת הבנות היו צריכות להיכנס, ולפתע הקנאים הקיצוניים הרימו את ראשם, וראש העיר מפחד, החליף מנעולים שלח פקחים". לרנר מוסיף: מדובר ב-600 בנות ש במבנה ישן וכעת רצו להיכנס למבנה נורמלי. היום הגיעו למקום עשרות חבר'ה מן הזרם הקנאי והיה צריך לגרש אותם משם וזה רק משום שראש העיר לא מוכן להיות ראש של כולם".

לרנר ממשיך ותוקף את ראש העיר: "הוא צריך לומר שמדובר במדינת חוק. עכשיו המבנה סגור. אנחנו עושים עליו "משמרת שמירה" מפני הקיצוניים והחלטנו שאם לא נכנסים לשם ללמוד בתחילת שנת הלימודים, ביום חמישי, אנחנו נשבית את כל הלימודים בבית שמש, הכל יושבת".

הוא טוען כי לא כל החרדים בעיר תוקפים את פתיחת בית הספר, אלא רק הקנאים שבהם: "מדובר באנשים קיצוניים. בית הספר אמור לשמש בנות מכיתה א' עד ו', מדובר פשוט באנשים חולניים. משרד החינוך איתנו בנושא הזה".

העירייה: סכנה לתלמידות אם ישהו בבית הספר

מעיריית בית שמש נמסרה התגובה הבאה: מבנה בית הספר המדובר ממוקם בצמוד ובתוך שכונה חרדית, תושבי השכונה טוענים כי המבנה שייך לתושבי השכונה החרדית ונבנה על שטחי הציבור המיועדים לשכונה. למרות זאת, ראש העיר מעוניין להקצות את המבנה לבית הספר הדתי לאומי שעלי תורה בנים, אולם לצערנו שעלי תורה אינם מגלים את הגמישות הנדרשת ומתעקשים למקם במבנה את בית הספר לבנות.

יצויין, כי עם תחילת בניית מבנה בית הספר לפני כשנתיים, נערכו במקום הפגנות סוערות ע"י השכנים שחסמו בגופם את הטרקטורים ועצרו את העבודות במקום, ראש העיר נכנס אז לעובי הקורה ופעל רבות בין הצדדים עד שהגיעו לפשרה וסיכום כי המבנה יאוכלס בביה"ס הדתי-לאומי לבנים ובכך בא לציון גואל. ראש העיר אף הציע ל"שעלי תורה" שורה של הטבות מרחיקות לכת בתמורה להסכמתם לפשרה, אולם כעת שעלי תורה מפרים את הסיכומים וגורמים בכך למאבקים מיותרים בין התושבים.

נכון לרגע זה, העירייה לא הקצתה את המבנה לאף מוסד, ושעלי תורה פלשו למבנה בניגוד לחוק, בעקבותיהם פלשו גם השכנים החרדים, והעירייה פינתה את שני הצדדים מהמבנה אליו פלשו.

יצויין עוד, כי משטרת ישראל העבירה מידע מודיעיני והתרעות על חשש לשלומם וביטחונם של הבנות אם ישהו במבנה המדובר, בעקבות פעילויות אלימות צפויות של גורמים קיצוניים. ראש העיר אף התלונן במשטרה וביקש את עזרתה בשמירה על הסדר הציבורי וביטחון התושבים,לפיכך עיריית בית שמש מבקשת להשקיט את האזור ולאכלס את המבנה בתיאום והסכמה בין הצדדים ובהתאמה לאופי האזור, ובכך להביא לפשרה ורגיעה בין הצדדים.

ראש העיר פועל ללא ליאות להביא את שני הצדדים לשולחן המשא ומן ולמצוא פשרה הוגנת, שתסיים את הסכסוך בהקדם, נמסר מהעירייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת