פרס: "החינוך הוא השקעה לטווח ארוך"

נשיא המדינה שמעון פרס בועידת החינוך בחולון קורא לאפשר לכולם ללמוד, מהגיל הרך ועד לאוניברסיטה. קורא לשלב חרדים בשוק העבודה אך "ללא כפייה דתית ומצפונית". הנשיא הוסיף כי יש לאפשר לכל חייל ללמוד באקדמיה מייד עם שחרורו. "הדרך היחידה להתקדם עם העולם היא באמצעות חינוך", אומר פרס

נשיא המדינה שמעון פרס נאם היום בפורום החינוך לשנת 2011 שנערך ב"מדיטק" שבחולון. הנשיא התייחס לחשיבות שבהשקעה בחינוך וקרא להציבו בראש סדר העדיפויות של מדינת ישראל. בתחילת נאומו התייחס פרס גם לפיגוע הלילה בתל אביב כשהבטיח כי "האחראים יעמדו לדין".

"העולם נתון במשבר כלכלי במזרח התיכון, והמשק שלנו גלובלי ותלוי בעולם", פתח פרס את דבריו. "כדי להתמודד עם האתגרים העולמיים, אנו חייבים במאמץ עליון של אזרחים שיש להם מה לתרום והפתרון לכך טמון בחינוך".

נשיא המדינה התייחס גם לשילוב החרדים בשוק העבודה, כשקרא לשלבם "ללא כפייה דתית ומצפונית". פרס קרא לאפשר לחרדים לעבוד בתנאים המתאימים להם - לרבות אוכל כשר, זמנים לתפילה והפרדה בין גברים לנשים. בעניין גיוס חרדים לצבא אמר הנשיא "מי שלא משרת בצה"ל, יש לאפשר לו לשרת בשירות אזרחי".

"יש לאפשר לכולם ללמוד - מהגיל הרך, דרך התיכון ועד לקבלת תואר אקדמי. ההשקעה בחינוך ובביטחון קודמות לכל, מלפני שהעולם דוהר קדימה מבחינה אינטלקטואלית ועלינו לדהור איתו", אמר פרס וקרא לאפשר לכל חייל להתחיל בלימודים אקדמיים עם סיום שירותו הצבאי.

"החינוך אינו הוצאה, אלא השקעה לטווח הקצר והארוך", הוסיף נשיא המדינה. "עלינו להשקיע בכיתות הלימוד וליצור חברה שפניה לעתיד. זה יותר חשוב מהשקעה בנדל"ן או בבורסה".

נושא נוסף אליו התייחס נשיא המדינה הוא האפליה בין יהודים לערבים במגזרים שונים. "אין אפליה חוקית, אבל קיימת אפליה בפועל, שנובעת מהבדלי הכנסה", אמר, והציע פתרון ליצירת שוויון: "עלינו להביא הייטק לכל היישובים, ללא אפליה של דת, גזע ומין".

באשר להתפתחויות במזרח התיכון, אמר נשיא המדינה: "יש מדינות שבגלל מצבן הנוכחי אי אפשר לדון איתן על שלום, כמו סוריה ולבנון. עם זאת, עם הפלסטינים צריך לדבר ואפשר לדבר. אין ברירה טובה יותר ורק כך נסיים את האיבה בין יהודים לערבים".

"דעתי על החינוך ברורה", סיכם פרס את דבריו, "מה שהיה היה, אבל מה שיהיה תלוי בחדשנות האדירה שפוקדת גם את המדע וגם את החברה. אנחנו צריכים להתכונן לקראת הבאות. הדור הצעיר אולי מניב מחאה, אבל בלבו תקווה - זהו דור של חירות שמחפש מאזני צדק לאדם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת