דפני ליף לפרופ' טרכטנברג: "תתפטר מהוועדה"

נציגי מחאת הדיור כינסו היום בבית אגודת העיתונאים בתל אביב מסיבת עיתונאים ובה תקפו את ועדת טרכטנברג. "לא ברור אם לוועדה יש מנדט לפעול במה שמצופה ממנה", אמרה דפני ליף, ממובילי המחאה, וקראה ליו"ר הוועדה, פרופ' מנואל טרכטנברג, להתפטר מתפקידו. למסיבת העיתונאים לא הגיע איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים

מסיבת העיתונאים הערב (חדשות 2)

מטה המאבק של מחאת האוהלים כינס היום מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב כדי לחשוף את רשימת הדרישות שגיבשו במהלך השבועות האחרונים.

לאחר אי-בהירות בשעות האחרונות באשר להגעת נציגי הסטודנטים למסיבת העיתונאים, לא הגיע איציק שמולי, יו"ר ההתאחדות הארצית. ייתכן שהדבר מצביע על פילוג בקרב מנהיגי המחאה. שמולי יישא דברים בכנס על יוקר המחיה שייערך באוניברסיטת ת"א.

מלבד תנוער דרור ישראל ונציגת מובילי מחאת האוהלים דפני ליף, השתתפו במסיבת העיתונאים נציגי מאהלים שונים מרחבי הארץ: ירושלים, באר שבע, בית שמש, ראשון לציון, בת-ים ועוד. גם נציגים של תנועות הנוער, מאבק ההורים, שוויון עכשיו, תנועת עמי, מחאת החקלאים, מחאת הדלק ויוקר המחיה השתתפו הם אף בדיון.

ליף: "אסור לטרכטנברג להיות שותף להונאה"

"לפני כחודשיים חל שינוי תודעתי עמוק בחברה הישראלית", אמרה ליף והוסיפה: "מאות אלפים יצאו לרחובות ואוהלים הוקמו בכל הארץ. כיצד הגיב לזה ראש הממשלה? ניסה לפורר את המחאה. הוא העביר את חוק הווד"לים והעלה את תעריך החשמל. כשראה שהמחאה מתרחבת בכל הארץ ועוד ארגונים מצטרפים - הוא הקים ועדה. 20 ועדות ריקות מתוכן הקים נתניהו בימי כהונתו. ועדת טרכטנברג מטעה את הציבור. בעוד הציבור ממתין לשינוי אמיתי, לא ברור אם יש לוועדה את המנדט לכך".

ליף המשיכה לתקוף את ועדת טרכטנברג וקראה להרחבת הגירעון כדי לממן את דרישות המפגינים, כמו גם להחזרת הכנסת מפגרה. "ללא החזרת הכנסת מפגרה לא ניתן יהיה ליישם את החלטות הוועדה. שמירה על מסגרת התקציב תוביל לכך שהסכומים יהיו קטנים וחד-פעמיים, ללא השלכה לשנים הבאות. תחושתנו שהוועדה הזו היא טלאי שנועד למוסס המחאה. כמו שניסה ראש הממשלה לשכנע את הסטודנטים לעזוב את המאבק, כך גם הוועדה הזו מנסה להרגיע", הוסיפה ליף.

"אנו קוראים לפרופ' טרכטנברג להתפטר ולא להיות שותף להונאה הזו. העם דורש שינוי עמוק. אנו מצפים לשינוי אמיתי", קראה ליף. במהלך מסיבת העיתונאים הודיעו נציגי המחאה כי גם במוצאי שבת הקרובה תתקיים עצרת המונים בתל אביב.

"אנחנו לא רוצים להפיל שלטון או להקים מפלגות. אנחנו רוצים שתחזיר את חברי הכנסת והשרים מחופשות. כנס את הממשלה הגדולה ביותר בתולדות המדינה ועשו מעשה אמיץ בפוליטיקה", קראה ליף לראש הממשלה. "ללא צדק חברתי בפריפריה, לא יהיה צדק חברתי בישראל", אמרה.

אחד מיושבי האוהלים: "אתם לא מתייעצים"

"ראש הממשלה", פנתה ליף לנתניהו, "אם צעקת הצדק החברתי של מאות האלפים לא הצליחה לרכך את לבבך - ביום שבת העצרת תהיה רק הכנה לשבת שאחריה. המוני בית ישראל יצאו בשבת לאחר מכן לרחובות באירוע המחאה הגדול ביותר בתולדות המדינה".

נציגת מאבק ההורים אמרה במסיבת העיתונאים כי "לא ניתן יד לפרורים. לא ניתן ידנו ל'הפרד ומשול'. אם ההורים יקבלו משהו על חשבון ארגון אחר - לזה לא נסכים. אסור להסיט תקציבים מקבוצה אחת לשנייה. לא בשביל זה יש כל כך הרבה אנשים שתומכים במאבק הזה. אנו דורשים את פתיחת התקציב והצבעה מחדש על תקציב 2012 כתקציב חברתי חדש. אנו קוראים להגדלת התקציב. בעשור האחרון הוצאה רק הלכה וירדה, צריך להגדיל אותה. יש חוק חינוך חינם מגיל שלוש - הוא קיים אבל מבוטל כל פעם בחוק ההסדרים וכמוהו חוקים חברתיים נוספים. הממשלה לא יכולה להמשיך ולבטל חוקים שנה אחרי שנה".

בזמן מסיבת העיתונאים התפרץ אחד מיושבי האוהלים ואמר: "תתייעצו עם 60 המאהלים שיושבים כבר זמן ארוך לפני שאתם מציגים מסמך כזה או אחר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת