הכנפיים שעזרו לאליעזר "לעוף"

בשבוע שעבר התקיים טקס הסיום למחזור השישי של "מכינת כנפיים", תכנית הכשרה לחיים עצמאיים עבור צעירים עם נכויות מוטוריות וחושיות, המופעלת ע"י עמותת כוונים. בין הבוגרים הנרגשים: אליעזר טטרבסקי בן ה-22 שנולד עם שיתוק מוחין וסיים בהצלחה שירות לאומי: "אני תורם לחברה"

אליעזר וחברו למכינה (חדשות 2)

אליעזר טטרבסקי בן ה-22 המאופיין באינטליגנציה גבוהה מאוד, נולד עם CP (שיתוק מוחין), אשר נובע מחוסר חמצן במוח שגורם לפגיעה בתאים. שיתוק המוחין משפיע על התפקוד המוטורי.

בחודש דצמבר 2008 עלה אליעזר מאוקראינה, עם אמו ואחיו הגדול. בנוסף לקשיי השפה בהם נתקל כל עולה חדש, נאלץ אליעזר להתמודד גם עם המגבלה שלו אשר הגבירה את קשיי התקשורת שלו עם הסביבה.

בשל קשיי השפה העברית, כשהגיע אליעזר לישראל הוא שובץ בבית ספר "אופקים", ושם שהה במשך שנה שלמה. בתקופה זו הוא נאלץ להתמודד עם קשיים רבים, ועם מחסור באתגרים. מחנכת הכיתה הבחינה בכישוריו הגבוהים של אליעזר והמליצה על צירופו לתוכנית "מכינת כנפיים".

בחודש פברואר 2010 הצטרף אליעזר ל"מכינת כנפיים". הקבוצה שבה נקלט כבר הייתה מגובשת כיוון שהתחילה את הפעילות יחד שנה קודם לכן, והיה עליו להשלים פערים רבים בזמן קצר.

"מכינת כנפיים מעודדת שינוי תפיסה של הנכים כ'נזקקים'"

"מכינת כנפיים" הינה תכנית מכינה לחיים לצעירים בגילאי 18-21 בעלי נכויות פיזיות או חושיות, אשר מסיימים את לימודיהם בבתי הספר התיכונים ומחפשים את המשך הדרך. תכנית המכינה כוללת מעבר מודרך מבתי ההורים לחיי קבוצה עצמאיים, התנדבות בקהילה במסגרת שירות לאומי וחשיפה לגירויים חווייתיים.

תכנית ההכשרה מופעלת על ידי עמותת "כוונים". התכנית מעודדת העצמה באמצעות שינוי תפיסה של הנכים כנזקקים וכמקבלי שירותים , לעבר כאלו שנותנים שירות, אם באמצעות שירות לאומי ואם כסוכני שינוי וכמשפיעים פוטנציאלים.

באמצעות השירות הלאומי מתנסים החניכים בתעסוקה בעולם העבודה וצוברים ניסיון תעסוקתי שיסייע להם בהשתלבות תעסוקתית בעתיד. "אנו משקיעים מחשבה רבה ומשאבים לא מבוטלים בהקניית מסוגלות עצמאית יומיומית לכל חניך בהתאם ליכולתו כאשר לנגד עינינו הכשרתם לחיים עצמאיים בקהילה נטולי תלות חברתית או משפחתית", מציינים במכינה.

השהות במכינה נמשכת כשנתיים: בשנה הראשונה החניכים חיים במסגרת של קומונה בבוסתן הגליל ובשנה השנייה הם יוצאים לחיות בדירות משולבות בקהילה בנהרייה. כוונים מעניקה לבוגרי המכינה המעוניינים בכך עוד שנה של ליווי לקראת סלילת דרכם העצמאית ונותנת סיוע בתחום הלימודים, התעסוקה הדיור ומיומנויות היומיום.

התוכנית הוקמה על ידי עמותת כוונים ובשיתוף אגף השיקום במשרד הרווחה, "ג'וינט אשלים" ושותפים נוספים. בין הבוגרים הטריים של התוכנית נמצא אליעזר טטרבסקי אשר הצלחת שילובו בתוכנית לא הייתה מובנת מאליה.

"אני חלק מקבוצה ומרגיש שאני תורם לחברה"

בזכות יכולת הלמידה יוצאת הדופן שבה ניחן, כוח הרצון וחוש ההומור, אליעזר השתלב במהרה בתכנית הלימודים במכינה והפתיע לטובה את הסובבים אותו. במסגרת "מכינת כנפיים" משרת אליעזר בשירות הלאומי ועושה עבודה נפלאה במרכז לקשיש בנהרייה, שם הוא מסייע לקשישים דוברי רוסית, משוחח איתם ומשחק איתם שחמט.

"מכינת כנפיים נתנה לי המון, יש לי סיבה לקום בבוקר אני קם באופן עצמאי, מתארגן והולך לשירות הלאומי במרכז לקשיש", אליעזר מספר בהתרגשות ומוסיף: "אני חלק מקבוצה שבה אנו עושים תורנויות של קניות בישולים וקניות, למדתי לנסוע לבד בתחבורה ציבורית אנחנו עושים כל מיני פעילויות וטיולים ואפילו טורנירים של שחמט בהם אני מנצח. יש לי חברים, אני חלק מקבוצה ומרגיש שגם אני תורם לחברה, כל העמותה היא חוויה גדולה עבורי".

אליעזר מתכננן להמשיך את יתרת השירות הלאומי שלו ולאחר מכן ללמוד לבחינת הפסיכומטרי. הוא מתעניין בתחום המחשבים, ורוצה לעסוק בנושא בעתיד.

בשבוע שעבר התקיימה מסיבת סיום המרגשת של המחזור השישי של מכינת כנפיים, ואליעזר הוא אחד מבוגריו. במשך שבועות ארוכים ערכו חברי המחזור חזרות והתכוננו לאירוע רב המשתתפים. "אני מאוד מתרגש מהטקס", סיפר אליעזר ימים ספורים לפני הטקס.

ב"מכינת כנפיים" ממשיכים לקלוט צעירים בגילאים 18-30 המתמודדים עם מגבלות מוטוריות ו/או חושיות והינם בעלי יכולת קוגניטיבית תקינה. לאתר עמותת "כוונים" לחצו כאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת