שרה נתניהו לאלי ישי: מנע את גירוש הילדה

בעקבות מעצרה של ילדה בת 4 שנולדה בארץ ואמה, עובדת זרה מהפיליפינים, והכוונה לגרש אותן מהארץ, פנתה רעיית רה"מ במכתב לשר הפנים בקריאה שיתערב בפרשה. "אין זה מקומה של ילדה בת 4, שנולדה בישראל וכל חייה הכירה רק את ישראל, להיעצר ולעמוד בפני גירוש", כתבה נתניהו, אך ישי השיב: "המקרה רחוק מהרף המאפשר הישארות"

שרה נתניהו ואלי ישי

רעיית ראש הממשלה מתערבת בניסיון למנוע את גירושה מישראל של הילדה בת ה-4, בת לעובדת זרה מהפיליפינים המתגוררת ולומדת בגן ילדים בישראל, שנעצרה היום יחד עם אמה שהגיעה לישראל באופן חוקי וכשהיא מחזיקה באשרת עבודה. השתיים מוחזקות כעת במתקן למסתננים שהוקם בנמל התעופה בן גוריון, ומשם הן צפויות להיות מגורשות מהארץ.

שרה נתניהו שלחה הערב מכתב דחוף לשר הפנים אלי ישי, בזה הנוסח:

"אלי היקר,

היום עצרה יחידת עוז את אופק, ילדה בת 4, עם אמה ננסי קספילו. השתיים שוהות כרגע במתקן מעצר בנתב"ג וככל הידוע לי מיועדות לגירוש מהמדינה עוד היום.

מדובר בילדה אשר נולדה והתחנכה בישראל. שפתה הראשונה היא השפה העברית. אופק גרה לבדה עם אמה בעיר תל אביב, למדה בגן בלב תל אביב, ומצפה להתחיל את שנת הלימודים החדשה עם חבריה לספסל הלימודים. אופק עומדת בפני גירוש לפיליפינים, ארץ מוצאה הרשמית, אך לא ביקרה בה מעולם.

ישנה סבירות גבוהה כי הגירוש יוביל לטראומה פסיכולוגית לא פשוטה ולחץ קשה עבור אופק. לעיתים עובר זמן רב עד שניתן להתגבר על טראומה שכזו. אין זה מקומה של ילדה בת 4, אשר נולדה בארץ ישראל וכל חייה הכירה אך ורק את סביבת החיים הישראלית  - לשהות במעצר ולעמוד בפני גירוש.

כולי תקווה כי משרד הפנים יגלה רוחב לב ויקבע כי תלמידים הלומדים במערכת החינוך לא יגורשו ממדינת ישראל.
אני מבקשת ממך אלי, למנוע את הגירוש של אופק ולאפשר לה לחזור לגן בשנת הלימודים הקרובה".

מלשכתו של השר אלי ישי נמסר בתגובה כי "השר ישי נפגש בעבר עם רעיית ראש הממשלה והעריך רבות את רעיונותיה ועצותיה בדבר הילדים. על פי גורמי המקצוע, המקרה דנן רחוק מהרף אותו הציבה הועדה הבין משרדית המאפשר הישארות בישראל, ואף רק מההקלה הזמנית אותה קבע שר הפנים".

תגובת רשות ההגירה: הילדה לא עומדת בקריטריונים

יצויין כי החלטת הממשלה בנוגע לגירוש ילדי עובדים זרים קובעת כי על ילד ללמוד לפחות בגן חובה בשנת 2010, כדי לעמוד בתנאים שיאפשרו לו להישאר בארץ.

דוברת רשות האוכלוסין וההגירה, סבין חדד, אמרה בתגובה לחדשות 2 באינטרנט כי "מדובר בילדה שעולה לגן טרום חובה שאינו נחשב לחלק ממערכת החינוך. זהו אינו המעצר הראשון של משפחות עם ילדים שאינם עומדים בקריטריונים".

"כל מי שנעצר מאז חודש מרץ הינם ילדים שרחוקים מהקריטריונים למרות שכולם נולדו בישראל ורובם ככולם בגילאים עד 3", הוסיפו ברשות ההגירה. "בקריטריונים של החלטת הממשלה דובר אז על ילדים במערכת החינוך שסיימו גן חובה וכאן זהו לא המקרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת