האם דרישת המוחים לחינוך חינם מוצדקת?

מחקר שהזמין מי שהיה אז ח"כ בנימין נתניהו בשנת 2007 ממרכז המידע ומחקר של הכנסת, הצביע על כך שבמרבית מדינות העולם המערבי אין חינוך חינם לילדים מתחת לגיל 3. על פי נתוני המחקר ניתן לשפוט האם דרישות המפגינים לחינוך חינם לתינוקות ולפעוטות מוצדקות

האם הדרישה לחינוך חינם מוצדקת? (חדשות 2)

לידי חדשות 2 באינטרנט הגיע מחקר מיוחד של מרכז המחקר והמידע בכנסת שנכתב ב-11 באפריל 2007 במיוחד לבקשתו של ח"כ בנימין נתניהו תחת הכותרת "חינוך חינם לגל הרך - סקירה משווה".

על פי מסקנות המחקר שנתניהו מכיר מקרוב, במרבית מדינות העולם המערבי אין חינוך חינם לילדים מתחת לגיל 3. עם זאת, בחלק מהמדינות ניתן חינוך חינם החל מגיל 3, שלא כמו המצב בישראל.

מנתוני המחקר עולה כי:

• גיל חינוך חובה על פי החוק בישראל הוא 3. נמוך יחסית למדינות רבות שנבדקו (באוסטרליה למשל גיל החובה הוא 5, באירלנד הוא - 6 ובהולנד מגיל 4).

• מבדיקת הנתונים שנאספו עולות המסקנות: אף אחת מהמדינות שנבדקו אינה מספקת שירותי טיפול מקיפים (מתום חופשת הלידה של האם עד לגיל חינוך חובה) לכלל הילדים במימון ציבורי מלא. המדינות שיוצאות מן הכלל: בשוודיה יש מסגרות מסוג זה לילדים שהוריהם עובדים או לומדים בלבד. שלוש מדינות סקנדינביות - איסלנד, נורווגיה ופינלנד - מציעות שירותי טיפול לילדים מתום חופשת הלידה של האם במימון ציבורי חלקי.

• הגיל המקובל לתחילת חינוך לגיל הרך במימון ציבורי מלא או חלקי הוא 3. שבע מדינות, ובהן בריטניה, יוון, ספרד וצ'כיה, מציעות מסגרות ציבוריות לטיפול בילדים מגיל זה, חינם או בהשתתפות הורים בעלויות נלוות בלבד. שבע מדינות נוספות מציעות חינוך חינם לילדים רק מגיל מאוחר יותר - ארבע, חמש או שש.

• בצרפת יש מסגרות לטיפול חינם לכלל הילדים מהגיל הצעיר ביותר - שנתיים.

למחקר המלא לחצו כאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק