רפורמה בלימודי האזרחות: התכנים יהיו לאומיים ויהודיים יותר

שר החינוך בירך על ההחלטה לחולל שינוי בחומר שלומדים תלמידי התיכון בישראל. בין היתר, יושם דגש על צדקת תקומתה ההיסטורית של מדינת ישראל ועל הצורך להפעיל, לעיתים, אמצעים לא-דמוקרטיים כ"דמוקרטיה מתגוננת" - נגד מי שמאיים על האופי היהודי-דמוקרטי של המדינה

שר החינוך, גדעון סער (חדשות 2)

אחת מספינות הדגל של שר החינוך, גדעון סער, יוצאת לדרך: תכנית הלימודים החדשה באזרחות אושרה במשרד החינוך וכוללת כמה שינויים מרחיקי לכת במסרים שיועברו לתלמידי ישראל - בשאלות הלאום וזהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

במרכז הרפורמה, יושם מעתה דגש על הגברת המסרים הלאומיים והיהודיים בתכנית הלימודים. האופן שבו יילמדו פרקים הנוגעים להקמתה של מדינת ישראל ילווה בהדגשת זכותה לתקומה במישורים הבינלאומיים וההיסטוריים של המדינה, תוך הסבר של הבעייתיות המסוימת בין אופיה היהודי לזה הדמוקרטי.

בהקשר לחוקים שונים, שנויים במחלוקת, שאושרו לאחרונה - תתייחס תכנית הלימודים החדשה גם ל"דמוקרטיה מתגוננת". משמעות המושג היא צעדים שנוקטת מדינה דמוקרטית נגד מי שנתפס כאיום אליה ועל אופיה, כדי לשמר את זהותה הדמוקרטית. במקרה של ישראל, מודגש שם כי על ישראל לנקוט צעדים מסוג זה אם חל איום על אופיה כיהודית ודמוקרטית.

מלשכתו של סער נמסר בתגובה כי "השר מגבה באופן מלא את ההחלטות שקיבלה ועדת המקצוע באזרחות לפני כשבועיים, אחרי דיונים ארוכים וממצים, שנמשכו כשנה". על אופי השינויים שיחולו במקצוע, הדגישו בלשכה כי "החלטות אלה התקבלו על בסיס מקצועי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק