חבריה של "גנבת הבגרות": "לא להעניש אותה בחומרה"

חבריה לספסל הלימודים של ג', התלמידה החשודה בגניבת בחינת בגרות בתנ"ך, שלחו היום מכתב נרגש למשרד החינוך, בו הם קוראים לתת לה עונש מידתי. "במידה מסוימת תחושת ההשפלה מהווה עונש לכשעצמו"

התלמידה בצאתה מהחקירה, אמש (חדשות 2)

התלמידים למען חברתם: תלמידי שכבת י"ב בבית הספר "בויאר" בירושלים שיגרו היום למשרד החינוך מכתב נרגש במטרה להביא להקלה בעונשה של ג', שעל פי החשד גנבה את בחינת הבגרות בתנ"ך מאמה, שעובדת במרכז הבחינות האקסטרני.

"למרות חברותנו עם ג' אנו מוקיעים את המעשה שעשתה, וסוברים כי פגעה בעיקרון לשוויון, ובכך גם בכל התלמידים שנגשו לבחינה, ובנו חבריה", כתבו התלמידים. "כאדם בוגר עליה לקחת אחריות על מעשיה ולשאת בתוצאות. ידוע ומוסכם על כולנו כי במקרה של תפיסה בהעתקה, ובמקרה זה גניבת המבחן העונש צריך להיות חמור ולמצות את הדין".

עם זאת הם ציינו: "בשם אותו עקרון לשוויון בו אנו מאמינים ודבקים, אנו מרגישים כי לכל מעשה עונש פרופורציונלי, ואף במקרה זה כשם שעליה להיענש בדין המתאים, היא איננה צריכה להיפגע בצורה חמורה יותר על מעשיה. אנו סבורים כי הענשה חמורה יותר מהעונש הנורמטיבי, לשם הרתעה ציבורית, הינה פגיעה בזכות לשוויון של ג'".

"תחושת ההשפלה היא עונש לכשעצמו"

"אנו סבורים כי הידיעה ההולכת ומתפשטת אודות מעשיה וחשיפת זהותה גרמו לה לתחושת השפלה גדולה, בידיעה שהיא מהווה נושא לשיחה בקרב כל מכריה ואף בקרב הציבור הרחב", הוסיפו החברים. "על כן אנו סבורים כי במידה מסוימת תחושה זו מהווה עונש לכשעצמו".

התלמידים סיכמו את המכתב הנרגש: "היא פעלה מתוך לחץ בלבד ללא מודעות להשלכות מעשיה. הטעות שעשתה ג' היא מעידה חד פעמית חמורה אך יש לראות את הדברים כפי שהם ולהסתכל על מכלול התמונה. לאור אישיותה ותרומתה הגדולה לנו כשכבה, ראוי שיקול בטיפולה".

התלמידה נחקרה במשטרה: "לא עמדתי בפיתוי" 

הנערה החשודה נחקרה אתמול במשטרה. "אני מאוד מתחרטת על מה שעשיתי, ניצלתי את הרגע", אמרה לחוקרים. היא הוסיפה: "עשיתי את זה בפעם הראשונה, לא חשבתי שזה יגיע למימדים האלה".

לאחר שנודע לאם על מעשי בתה, היא השעתה את עצמה מתפקידה. במהלך החקירה בקשה הבת להדגיש כי פעלה על דעת עצמה: "אמי לא מעורבת בפרשה, לא קשורה לזה. זאת הייתה החלטה שלי. נכנסתי למשרד כשאמא שלי לא הייתה". לדבריה העומס בלימודים הוא שגרם לה לגנוב את טופס הבחינה, "הייתי מאוד בלחץ מכיוון שהיו לי עבודות נוספות ולא עמדתי בפיתוי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת