שר החינוך: "אני מודיע בצער - שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר"

פחות משבוע עבר מאז הודיע שר החינוך על השינויים הדרמטיים בלוח החופשות, וכבר היום הוא חוזר בו. "רציתי להביא לשינוי לטובת הציבור, אני מצטער שלא הצלחתי", אמר סער, שהאשים את הסתדרות המורים בטירפוד המהלך. מזכ"ל התסדרות המורים בתגובה להודעה: "אני מסכים לקיצור חופשת הקיץ - אבל רק מהשנה הבאה"

בשבוע שעבר שר החינוך גדעון סער הטיל פצצה והכריז על קיצור החופש הגדול, תוך החזרת ימי החופשה לאורך השנה. אחרי שספג ביקורת חריפה בנושא, הודיע סער כי הצעד מבוטל. ההודעה הרשמית על ההחלטה ניתנה במסיבת עיתונאים מיוחדת שהועברה בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בעד או נגד קיצור החופש? בואו להגיב בחדשות 2 בפייסבוק

"לפני שלושה ימים קיימתי מספר שיחות טלפון עם מזכ"ל הסתדרות המורים", אמר סער במהלך מסיבת העיתונאים והוסיף: "השיחות נמשכו היום עם שיחה עם הסתדרות המורים. אני רוצה לחדד שהדרך היחידה בעיני לבצע את המהלך הייתה הסכמה של שני ארגוני המורים, אך לצערי הסתדרות המורים חזרה בה מההסכמה לביצוע, לא מההסכמה לעקרון. אני מדבר על הסכמה לביצוע בחודש אוגוסט הקרוב".

סער הוסיף: "הדברים התבססו, על טיעון משפטי שלא עלה בכל השיחות והמגעים שאני קיימתי, הטיעון היה ימי החופש המקוצרים באוגוסט קשורים לשנת הלימודים הקודמת ולא ניתן להתחשבן איתם בשנת הלימודים העוקבת".

"לדעתי היה אפשר להתגבר על כל הבעיות", הדגיש שר החינוך. "לצערי הרב אינני יכול ללכת למהלך כפי שתוכנן. בסופו של יום האחריות היא עלי, לא משנה מה אמרו לי או המליצו לי, בסופו של דבר האחריות היא עלי כמי שבראש המערכת הזאת. רציתי להביא לשינוי שהוא למיטב הכרתי לטובת הציבור ואני מצטער שלא הצלחתי בכך, לפחות לא בעיתוי שדובר עליו", הסביר סער.

שר החינוך הוסיף: "בהיעדר אי ההסכמה, מכיוון שהנושא מעלה סוגיות משפטיות חדשות, אני מודיע בצער ששנת הלימודים תיפתח באחד בספטמבר. לגבי סוגיית מימוש הרפורמה לשנת הלימודים הקרובה תתקבל החלטה כמה שיותר מהירה לאחר שנקיים התייעצות".

"הנזק עלה על התועלת"

מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, אמר בתכנית "שש" בתגובה להחלטה: "השר קיבל החלטה נכונה, חכמה, החלטה של מנהיגות. הסכמתי עקרונית ואני מסכים גם היום שצריך לקצר את חופשת הקיץ אבל צריך לעשות את זה רק מהשנה הבאה, בהתחשב בנסיבות".

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, בירך על דחיית קיצור החופש הגדול לשנה הבאה ואמר כי "הרצון לעשות סדר בלוח החופשות הוא חשוב וחיוני למערכת אך בשל ההתראה הקצרה והבעיות הרבות שצצו הנזק עלה על התועלת."

ח"כ זבולון אורלב מהבית היהודי, חבר ועדת החינוך בכנסת שיבח את שר החינוך על החלטתו לקצר את החופש הגדול כדי לאפשר לתלמידים ללמוד כראוי על חגי תשרי. "אני מצטער שהמורים שהיו שותפים להלחטה ונתנו את הסכמתם למהלך, נזכרו ברגע האחרון שקיימות בעיות משפטיות המונעות את הפעלת התוכנית כבר השנה", אמר אורלב.

לדברי חבר הכנסת, בנסיבות אלה לא נותרה ברירה לשר החינוך אלא לקבל את ההחלטה הנכונה ולדחות את הביצוע בשנה. "אני קורא לשר החינוך להמשיך בתוכנית ולפעול לקיצור נוסף של החופש הגדול בארבעה ימים נוספים - הארכה כולל של עשרה ימים".

סער: "באתי לעשות שינוי"

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז אמר מוקדם יותר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי הוא לא יודע דבר על קיצור החופש, ולא הוסיף פרטים נוספים.

בשבוע שעבר אמר השר בריאיון לתכנית מה בוער בגלי צה"ל: "לא באתי להיות שר החינוך כדי שהכל יישאר כפי שהיה במשך עשרות שנים. באתי לעשות שינוי, דבר שהוא תמיד קשה. בכל פעם שיוצאים לחופש גדול שואלים 'איך נעמוד בתקופה כל כך ארוכה?' או 'למה החופש כל כך ארוך?'...היינו חייבים לשנות את זה".

"אני לא מזלזל בחוסר הנוחות שנגרם למישהו", טען סער בראיון בעקבות הטענות על כך שההודעה על קיצור החופש פורסמה מאוחר מדי. "אבל החלטנו על כך לא יומיים מראש, אלא שלושה חודשים מראש. גם אם הינו אומרים את זה לפני חודש היינו נתקלים באותם טיעונים. נדע לגלות שיקול דעת במקרים חריגים ומתאימים".

קיצור החופש הגדול - סיקור מיוחד:

התלמידים והמורים נגד שינוי החופש

גולשי חדשות 2: "נלמד רק בספטמבר"

רוצים לקצר את החופש? תחשבו שוב!