החופש קוצר? יש שרוצים לקצר עוד

דרמה גדולה הייתה השבוע סביב סוגיית החופש הגדול. במשרד החינוך סוף סוף נענו לבקשות ולתחנוני ההורים, וקיצרו את החופש הגדול בשבוע, אך העבירו ימי חופשה מהקיץ לאמצע השנה, מה שמשאיר את ההורים הישראלים המותשים עם יותר מדי ימים שבהם הם בעבודה - והילדים לא. אז מה הפלא שיש הורים שפועלים להאריך את שנת הלימודים?

בעוד כחודש יצאו תלמידי בתי הספר והגנים לחופשת הקיץ הגדולה. ימי החופש החמים והארוכים מביאים עמם דאגות להורים העובדים שנאלצים למצוא סידורים מתאימים לילדיהם במהלך החופש. לאחרונה הוקם ארגון הורים שנועד לאחד את ימי החופשה של ההורים עם הילדים ובכך למנוע בעיות רבות.

"כל יום ממציאים את הגלגל מחדש וצריך לחשוב מה עושים איתם", אומרת אמא לשלושה ילדים קטנים מפתח תקווה ומוסיפה: "ילדים חייבים מסגרת והחופש מוציא אותם מהריכוז של המסגרת השנתית". מדובר ב-53 ימי קיץ ארוכים וחמים, ויצירתיות לבד לא מספיקה. ההורים צריכים לשם כך כסף והרבה.

ארגון "הורים עובדים לשינוי" קם במטרה לאחד את החופשות של ההורים והילדים. האמהות בארגון מכירות את המצוקה מקרוב ולא מקבלות את לוח השנה של משרד החינוך כעובדה מוגמרת. התנועה שהקימו עובדת בכמה מישורים בכדי להאריך את שנת הלימודים, ועד שזה לא יקרה הן לא מתכוונות לנוח.

לילדי ישראל יש 88 ימים של חופש מוחלט במהלך השנה

מתוך 365 ימים בשנה בישראל לומדים 215 יום, אם נוריד 62 ימים של שבתות וחגים נגלה שלילדי ישראל יש 88 ימים של חופש מוחלט רק למנוחה. הנתון הזה הופך את ישראל לכמעט שיאנית העולם המערבי בחופשות של תלמידים.

הקושי העיקרי נובע מכך שאין התאמה בין מספר החופשים של ההורים והילדים. הפער עומד על כמעט 70 ימים שבהם הילדים בחופש וההורים נאלצים ללכת לעבודה ולמצוא פתרונות לילדיהם. ממחקרים שנעשו עולה שהורים שנוטים במהלך חודשי הקיץ למצוא פתרונות לילדיהם עובדים פחות טוב.

המורים לעומתם לא מסכימים בשום פנים ואופן לקצר את החופש. מורים רבים בחרו במקצוע בשל החופשים, שהם ההטבה העיקרית במקצוע המתיש. בנוסף, בעיקר בגלל הסכמי השכר עם המורים קיצור משמעותי של החופש לא נראה באופק.

בזמן החופש הגדול מקרי הפשיעה בקרב בני נוער עולים ב-10%

חוץ מכאבי ראש ומינוס בבנק החופש הגדול מביא איתו כמה רעות חולות. במשטרה מעריכים שמדי שנה לקראת סוף החופש ינשה עלייה של כ-10% בעבירות של בני נוער. "הסכנה היא שנראה שיעורים גבוהים יותר של אלכוהול וסמים וחשיפה לאלימות בקרב בני הנוער", אומר יוסי הראל המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים.

הוועדה שמינה משרד החינוך לבחון את לוח החופשות יצאה בתחושת החמצה והעדיפה להציע קיצור של מספר ימים מועט, אך כזה שיאומץ. המילה האחרונה עדיין לא נאמרה, אבל בהעדר לחץ ציבורי משמעותי ייקח עוד שנים ומאות ימי חופשה עד לשינוי משמעותי של לוח החופשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת