בשל בעיות תקציב: ילדי הפנימיות ישלחו הביתה

מנהלי פנימיות לילדים בסיכון מזהירים כי כ-7,000 ילדים צפויים לחזור לבתיהם בגלל בעיות בתקציב. אם הנושא לא יטופל בחודש הקרוב קיים חשש כי הילדים יצטרכו להישלח בחזרה לבתיהם. משרד הרווחה: סכומים כאלה לא נמצאים תחת ידו ותקציבו של המשרד

חשש: ילדי הפניות יוחזרו לבתים. ארכיון (חדשות 2)

"בעוד חודש נאלץ להוציא את 7,000 הילדים בסיכון מהפנימיות חזרה לבתיהם", כך מזהירים מנהלי הפנימיות במכתב ששיגרו לשר הרווחה משה כחלון. לדברי מנהלי הפנימיות, משרד הרווחה לא עדכן במשך עשור את התקציב שניתן לילדים השוהים בפנימיות ובמצב הנוכחי הם יתקשו להחזיק את הילדים במהלך חופשת הקיץ.

"בעוד חודש, עם תחילת החופש הגדול, ילדי הפנימיות אינם הולכים לבית הספר. המשמעות היא כי בנוסף למחסור התקציבי החמור הקיים ממלא, נדרשות הפנימיות לתגבר משמעותית את כוח האדם המקצועי המטפל בילדים במהלך כל שעות היממה", אומר גבי קונפינו מנהל פנימיית בית אפל בגן יבנה. "במצב הדברים הקשה גם כך לא נוכל לעמוד בעומס התקציבי ונאלץ לשלוח את הילדים לביתם".

מנהלי פנימיות המטפלים בילדים בסיכון שהוצאו מבתיהם בצווי בית משפט, פתחו בימים אלה במאבק ציבורי בדרישה לעדכן את התקציב שמעבירה המדינה לעשרות פנימיות המטפלות בכ-7,000 ילדים בסיכון. לדברי קונפינו, התקציב שהמדינה מעבירה לכל ילד אינו מאפשר לספק את הצרכים הבסיסים ביותר.

"המדינה חייבת להתעורר"

"יותר ממחצית זמן הניהול שלי אני מקדיש לגיוס תרומות לילדים", מסביר קונפינו ומוסיף: "אם הייתי מתבסס על תקציבי מדינה המצב היה חמור ביותר. המדינה חייבת להתעורר ולקחת אחראיות על מצב הילדים בפנימיות, ולא להסתמך על תורמים ותרומות".

קונפינו מסביר כי לדוגמה, מנהלי הפנימיות מביאים את תקציב הביגוד שמעבירה המדינה בגובה 500 שקלים לכל ילד. "ילד שמגיע ב'קלט חירום', היינו ילד שהוצא הרגע מהבית רק עם הבגדים שעל גופו, מצב שכיח שאנחנו נאלצים להתמודד איתו פעמים רבות", מספר קונפינו, "אנחנו חייבים לצייד אותו בבגדים, ומנצלים עד תום את התקציב. ומה יקרה בהמשך השנה, כשצריך להחליף בגד בשל בלאי או חילופי עונה? מחזרים לפתחם של התורמים, אין ברירה אחרת".

על התקצוב המגוחך שמעבירה המדינה לשירותים החברתיים שהיא הפריטה בעשורים האחרונים, אפשר ללמוד מפסק דין חריף שהוציאה אתמול שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן, בעניין תקצוב בתי אבות סיעודיים. בפסק הדין נכתב כי התשלום אינו מאפשר קיום מינימלי בכבוד לאותם קשישים סיעודיים שמאושפזים בכ-320 מוסדות סיעודיים ברחבי הארץ. "התנהלות המדינה אינה סבירה ומעלה חשש שהתעריף לא נקבע על סמך תשתית עובדתית", כתבה השופטת.

"מתנערים מהחלשים ביותר"

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, רואה קשר ישיר בין פסק הדין בעניין בתי האבות הסיעודיים למאבקם של מנהלי הפנימיות: "ישנו מהלך מסוכן ביותר של התנערות המדינה מהחלשים ביותר. מפרטים צעד אחד צעד גם תחומים שבעבר היה ברור לחוטין שהם מחוץ להפרטה, כמו חינוך, בריאות ורווחה".

ההפרטה, אומר ד"ר קדמן איננה רק בתחום הניהול והביצוע, "אלא חלחלת גם לתחום התקצוב, כאשר המדינה מצפה שארגונים פרטיים ועמותות יביאו כספי תרמות על מנת לקיים את השירות. הדבר מסכן בעליל את שלומם של ילדים שהופקרו להפרטה".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: משרד הרווחה מממן כל שנה חצי מליארד שקל לטיפול בילדים בפנימיות המופעלות על פי מכרזים והסכמים. כן מממן המשרד טיפול של ילדים בסיכון בקהילה בהיקף שנתי של כחצי מליארד שקל. על פי הנהלים הקיימים אגף התקציבים של המשרד מעדכן באופן שוטף את כל השינויים המתרחשים במשק בתעריפים ובהתאם לכך את התקציב המממן את אחזקת הילדים בפנימיות.

לאחרונה אישרה ועדה משרדית שיפור משמעותי בסל השירותים לילדים. בימים הקרובים יועבר עידכון סל שירותים, כפי שהוסכם במהלך ההידברות בין הפנימיות למשרד. דרישת הפנימיות שהועברה רק לאחרונה, משמעותה דרישה של כ- 100 מיליון שקל. סכומים כאלה לא נמצאים תחת ידו ותקציבו של המשרד. עניין זה נדרש לזמן הידברות וניהול מו"מ גם עם משרד האוצר. הנהלת המשרד קוראת לפנימיות הפרטיות לקיים מו"מ ודיונים עם המשרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת