דוח עלם 2010: עלייה בזנות ובהטרדות המיניות בקרב בני נוער

בישראל ישנם אלפי נערים ונערות במצוקה, חלקם חיים ברחוב ועוסקים בזנות - שאינם ידועים למשרד הרווחה ואינם מטופלים, כך עולה מדוח אגודת עלם לשנת 2010. חלה עלייה מדאיגה ותלולה גם במספר בני הנוער שמשתמשים בסמים ובדיווחים על הטרדות מיניות

יותר הטרדות מיניות, יותר זנות בקרב בני נוער ויותר שימוש בסמים "חוקיים": זו התמונה העגומה העולה מהדוח השנתי של עמותת עלם למען בני נוער במצבי סיכון ומצוקה לשנת 2010.

בשנה האחרונה, לפי הדוח, חלה עלייה של כ-25% במספר הפניות של נערות על הטרדות מיניות. בעמותה טוענים כי "נראה כי בני הנוער לא תמיד מבינים מהי מערכת יחסים בריאה, מתי זכותם לומר 'לא' ומהו כבוד לאחר".

נתון מטריד נוסף הוא עלייה בתופעת הניצול המיני של קטינים ובני נוער. כמו כן, חלה עלייה במספר הקטינים המעורבים בזנות. בשנת 2010 טופלו באמצעות העמותה למעלה מ-100 קטינים וקטינות.

עלייה של 18% בשימוש בסמים

על פי ההערכות בעלם, ישנם עוד כמה אלפי נערים ונערות העוסקים בזנות ואשר אינם מטופלים ואינם ידועים לשירותי הרווחה. בעלם מציינים כי חלה עלייה של 10% אחוזים בתופעה של פיתוי נערות על ידי גברים מבוגרים, באמצעות כסף, סיגריות ומתנות בתמורה ליחסי מין.

מנכ"לית עלם, אפרת שפרוט, מסבירה כי ההתמודדות עם התופעה מורכבת ומסובכת יותר ויותר, ויש קושי רב באיתור בני הנוער המעורבים בזנות: "מגמת המחתרתיות של התופעה הולכת ומתחזקת. הפעילות מתנהלת בעיקר באמצעות לוחות הפרסום באינטרנט, אתרי הכרויות, צ'אטים ופורמים וכן בדירות פרטיות, מכונים, סאונות, מועדונים ומקומות נוספים".

עלייה של 18% נרשמה במספר בני הנוער המשתמשים בסמים, ובכללם אלו המוגדרים "חוקיים". זאת, במקביל לירידת גיל המשתמשים הממוצע.

בעלם מברכים על החוק האוסר מכירת אלכוהול לנוער, ועל אכיפתו ע"י המשטרה, אך מציינים כי בעקבות זאת, התגברה תופעת השימוש בסמים חוקיים, כדוגמת "מבסוטון" ו"מיסטר נייס גיא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק