אין לימודים בחינוך המיוחד ומעונות היום

ראשי הרשויות בדרום לא לוקחים סיכונים, וגם מרבית מוסדות החינוך שלא יצאו לחופשת הפסח - לא ילמדו הבוקר בעקבות התמשכות הירי לעבר יישובי הדרום. במסגרת זו לא יפעלו מוסדות החינוך המיוחד ומעונות היום ברוב היישובים בדרום, למעט עוטף עזה. ובינתיים, פיקוד העורף מרענן את ההנחיות לתושבים

ההסלמה בדרום נמשכת כבר יותר משתי יממות, ובשלב זה - עדיין לא רואים את הסוף. ברשויות המקומיות והאזוריות ברחבי הדרום נערכים להמשך ספיגת האש מכיוון עזה.

בשלב ראשון, ראשי הרשויות הודיעו בהתאם להנחיות פיקוד העורף כי הבוקר לא יתקיימו לימודים במעונות היום ובמוסדות החינוך המיוחד בבאר שבע, אשדוד, אשקלון קריית גת ונתיבות. ביישובי עוטף עזה ילמדו כרגיל, אם כי מרבית התלמידים יצאו כבר לחופשת הפסח. עיריית אשדוד הודיעה כי גם בבתי הספר של המגזר החרדי, שעדיין לא יצאו לחופשה, לא יתקיימו מחר לימודים, זאת למעט במבנים ממוגנים. תגבורי בגרות וחינוך מיוחד יתקיימו רק במבנים שבהם קיים מרחב מוגן.

פיקוד העורף מרענן הנחיות לתושבים

במקביל, פיקוד העורף ביקש לרענן את ההנחיות לתושבי הדרום, ובמסגרת זו: אין לקיים התקהלויות והתכנסויות מעל 500 איש במקומות ללא מיגון כלל; אין לקיים לימודים במבנים בעלי בנייה רכה (מבנים יבילים, מבני גבס, מבנים שאינם בנויים בבנייה קשיחה ושאינם בעלי תקרת  בטון); במגזר העסקי ובמפעלים יש לוודא כניסה למיגון על פי המודל "הכי מוגן שיש" וזאת בהתאם לזמן ההתרעה הרלוונטי.

בהישמע אזעקה או קול נפץ יש להיכנס למרחב המוגן על פי פרק הזמן העומד לרשותנו. יש להמתין 10 דקות ורק אז לצאת ממיגון. בפיקוד העורף מדגישים כי אין שינוי בהנחיות ההתגוננות לציבור או במתן ההתרעה לציבור בעקבות פעילות מערכת "כיפת ברזל", וזאת משום שהמערכת אינה נותנת מענה הגנתי מלא לירי. לפיכך יש להישמע להנחיות פיקוד העורף ולהקפיד על זמן ההמתנה במרחב המוגן במשך 10 דקות מרגע הישמע האזעקה או קול הנפץ.

יש לסגור את דלת וחלון הממ"ד או את דלת וחלון החדר המוגן לאחר הכניסה אליו. למי שאין ממ"ד, מומלץ לחזק את חלון החדר המוגן בסרטי הדבקה למניעת פיזור רסיסי זכוכית. אסור בשום אופן להתקהל באירוע הפגיעה - התקהלות מסכנת את התושבים עקב האפשרות לרסס ומטח נוסף וגם מפריעה לפעילות כוחות ההצלה. לשוהים בחוץ יש להקפיד על ההנחיה לשכב על הרצפה עם פנים כלפי מטה וידיים על הראש לשם הגנה.

מידע נוסף ניתן למצוא במרכז המידע של פיקוד העורף, בטלפון 1207 ובאתר האינטרנט בכתובת www.oref.org.il