נבחנים על ביטול הפרק הכמותי בפסיכומטרי: "עבדו עלינו בעיניים"

חלק מהסטודנטים שניגשו לבחינה בשבוע שעבר הביעו כעס על החלטת המרכז הארצי לבחינות והערכה לבטל את החלק ש"דלף" להכנה של אחד המכונים ואף הופיע בבחינה לפני כמה שנים. "הולכים על פתרון פשוט במקום על פתרון חכם", אמר אחד מהם. "לא פלא שהמבחן התקיים ב-1 באפריל". המרכז הארצי: ביטול הפרק לא פוגע באיכות הבחינה

למצולמים אין קשר לידיעה (פלאש 90)

ביטול הפרק הכמותי ש"הודלף" בבחינה הפסיכומטרית ביום רביעי האחרון והופיע בבחינה שנערכה לפני כמה שנים וכן בבחינות הכנה של אחד המכונים - הצית זעם בקרב נבחנים, שכמה מהם החליטו לנקוט הליכים משפטיים נגד המרכז הארצי לבחינות והערכה בשל מה שהם מכנים "צעד פזיז וחסר אחריות" וכן טוענים לאפליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דניאל, אחת הנבחנות, אמרה לחדשות 2 Online כי "כעת, בעקבות ביטול פרק הבחינה המודלף, נותרנו עם פרק כמותי אחד בלבד הקובע כ40% מהציון הסופי בבחינה!". היא הוסיפה כי "פרק אחד איננו מספיק כדי לשקף תמונה מלאה של היכולת הפסיכומטרית בנושא ולכן ישנם שני פרקים שמאפשרים לבצע שקלול ממוצע הוגן. אבל כעת נבצרת מאיתנו האפשרות לעשות זאת".

"הולכים על פתרון פשוט במקום חכם"

גל, שניגש גם הוא לבחינה בשבוע שעבר, הביע את כעסו בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו: "כמו רבים אחרים גם אני ניגשתי למבחן הפסיכומטרי שהפך להיות מפורסם מאוד ב-24 השעות האחרונות. לא פלא שהמבחן התקיים ב-1 באפריל - כי התחושה היא שפשוט עבדו עלינו בעיניים.

"עשרות אלפי אנשים לא ראו יום ולילה רק בשביל המבחן הזה, שמהווה את שער הקבלה שלנו לאוניברסיטאות. אנשים שרוצים ללמוד רפואה, חשבונאות, משפטים, כלכלה, פילוסופיה, ביולוגיה או בקיצור - פחות או יותר הכל - צריכים לעשות את המבחן הזה. ומה קורה בסופו של דבר? 40% מהציון שמחושבים על ידי הפרקים הכמותיים יחושבו על ידי 20 שאלות בלבד במקום 40. חלקנו הגדול סיים את הפרק הזה בתחושה טובה, אבל בגלל שקומץ תלמידים נחשפו אליו לפני הבחינה - פוסלים אותו לכולנו. בקיצור - הולכים על פתרון פשוט במקום על פתרון חכם". 

"תלמידים שהכירו את הפרק שבוטל לפני הבחינה, וזיהו כי מדובר בפרק שכבר עשו, יתכן ובפרקים הבאים היו שלווים ונינוחים יותר", הסביר נתנאל זרד לחדשות 2 Online. "אני מתכוון להירשם ללימודי רפואה בחודש הבא והמועד הזה היה האחרון אליו ניתן לגשת לבחינה טרם ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ו. כל נקודה חשובה וקובעת".

גם איתי שנבחן ביום רביעי האחרון, טוען כי הפתרון פוגע בכל הנבחנים בגלל טעות של המרכז הארצי ומציע פתרון חלופי. "יש למצוא פתרון חכם יותר שלא יפגע בכלל הנבחנים, כמו למשל דרישה מאותו מכון שאליו הודלפו הפרקים להגיש למרכז הארצי את רשימת התלמידים שלמדו אצלו וניגשו למבחן ורק להם לפסול את הפרק או את המבחן כולו".

אילוסטרציה (רויטרס)

המרכז הארצי לבחינות והערכה: ביטול הפרק לא פוגע באיכות הבחינה כולה

דובר המרכז הארצי לבחינות והערכה (מאל"ו) התייחס לטענות התלמידים ואמר כי "הפרק הכמותי שנחשף בבחינה הפסיכומטרית לפני קיומה ביום רביעי האחרון על ידי אחד ממכוני ההכנה, עורר ויכוח בקרב הנבחנים. המרכז הארצי לבחינות הוערכה החליט לנקוט בצעד זה כפתרון ההוגן והיעיל ביותר ולמנוע בכך פגיעה בכלל הנבחנים.

תחושותיהם של התלמידים נובעות ממטען אישי, אך עובדתית אינן נכונות. היו סטודנטים רבים שהסכימו שהפתרון שנמצא היה הנכון ביותר תחת הנסיבות. במבחן הפסיכומטרי ישנם שלושה חלקים. מילולי, כמותי ואנגלית. במידה ולחלק מהנבחנים ישנו יתרון באחד מן החלקים, הוא לא ייפגע שכן החלק הכמותי המשקף את יכולתו במבחן יבוא לידי ביטוי באופן מלא בעצם הכפלת משקלו. פרק אחד במקום שניים שיחושב כציון עבור שני חלקים כמותיים".

בנוסף, ביקשו במרכז הארצי מוקדם יותר היום להבהיר כי "כדי להבטיח שכל הנבחנים שנבחנו בנוסח הבחינה הנידון יזכו לציון הוגן, הוחלט לבטל את הפרק שבו הופיעו שאלות אלו. פסילת שאלות בדיעבד היא הליך מקובל המופעל בנסיבות שונות". במרכז הסבירו כי הצעד שננקט ימנע פגיעה משמעותית בנבחנים ובכל בחינה יכולות להופיע שאלות שהופיעו בבחינות קודמות."חשוב להדגיש שאי הכללת הפרק בציון הכולל של הנבחנים אינה פוגעת באופן משמעותי באיכות הפסיכומטרית של הבחינה כולה".

לפני מספר חודשים התגלתה תקלה דומה גם בבחינת המתאם שמחבר המכון ונועדה לסנן סטודנטים המבקשים ללמוד לתואר בפסיכולוגיה, דבר שעורר מחאה גדולה של תלמידים.