בגלל שביתת העובדים הסוציאליים: נאשמים בהריגה שוחררו

יומה החמישי של שביתת העובדים הסוציאליים משפיע גם על מערכת המשפט: ביהמ"ש החליט לשחרר 3 מתוך 4 הנאשמים במעורבות בהריגת צעיר בירושלים בחודש שעבר. הסיבה: שירותי הרווחה לא הגישו תסקיר מבחן בעניינם לביהמ"ש

לא רק הנזקקים נפגעים משביתת העובדים הסוציאליים: שלושה מתוך ארבעת הנאשמים במעורבות בהריגתו של חוסאם חסאן בן ה-24 במרכז ירושלים לפני כחודש וחצי, שוחררו היום למעצר בית, למרות הראיות נגדם. זאת, כיוון ששירותי הרווחה לא הגישו תסקיר מבחן בעניינם.

מאחר שמדובר בנערים בני 16-17, שנחשבים קטינים בעיני החוק, בית המשפט התקשה להורות על השארתם במעצר מבלי שהוגש תסקיר מבחן בעניינם. עם זאת, הוחלט כי הנאשם בהריגת הצעיר יישאר בבית המעצר.

כתב אישום נגד ארבעת הנערים מירושלים הוגש בחודש שעבר בבית המחוזי בירושלים. למרות גילם הצעיר, עולה מהתנהלותם לכאורה אכזריות רבה, שהובילה בסופו של דבר למותו של הצעיר - רק משום שהיה ערבי. אחד הצעירים נאשם בהריגת חסאן, בעוד אחרים נאשמים בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות.

האוצר: קיבלנו את הדרישה העיקרית של העובדים הסוציאלים

מוקדם יותר דווח על גיבוש פיתרון למחלוקת השכר של העובדים הסוציאליים לאחר חמישה ימים של שביתה. סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) אמר הבוקר כי משרד האוצר הסכים לאחת הדרישות המרכזיות של העובדים הסוציאליים, ומוכן כעת להשוות בין שכר העובדים המגזר הציבורי לשכר העובדים בעמותות.

"נושא השכר של עובדי המדינה כבר סוכם כמעט לגמרי ואין שם מחלוקת", אמר כהן בריאיון לתכנית "מה בוער" עם רינו צרור. "החלטנו שעובד סוציאלי מתחיל יקבל שכר מינימום של מעל ל-6,000 ש"ח". למרות ההצעה הנדיבה, באיגוד העובדים הסוציאליים הביעו שביעות רצון מההצעה אך ציינו כי לפני החלתה יש להסדיר את מנגנון התשלום לעובדי העמותות.

ההודעה הזאת לא מפריעה למרכז השלטון המקומי לאיים בשביתה. בהודעה שפרסם הבוקר המרכז נכתב, כי אם עד יום שני לא יושג הסכם עם העובדים הסוציאליים, הרשויות המקומיות ישבתו לאות הזדהות ביום שלישי, למעט מערכת החינוך.

יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט אמר: "השלטון המקומי נאלץ לשבות כיוון שעבודת העובדים הסוציאליים היא בלב השירות שאנו מעניקים לתושבינו. אנחנו דורשים, כמובן, שיפוי מלא עבור כל הסכם שייחתם".

המחלוקת העיקרית: השוואת תנאי השכר

פגישה נוספת שנערכה אמש בין נציגי האוצר וההסתדרות שוב הסתיימה ללא תוצאות. המחלוקת העיקרית נותרה דרישת ההסתדרות להחיל את הסכם השכר שייחתם גם על העובדים הסוציאליים בעמותות הרווחה, אותן עמותות שהמדינה קונה מהן שירותים.

ראש הממשלה נתניהו התערב שלשום לראשונה בסכסוך שבין העובדים הסוציאליים לאוצר. נתניהו ביקש משר האוצר יובל שטייניץ להעביר אליו בהקדם את טבלת השכר של העובדים, על מנת שיוכל להכריע בסכסוך. כל ההערכות מדברות על כך שרק התערבות של נתניהו יכולה לפתור את הסכסוך ולמנוע שביתה ארוכה.

הגופים שימשיכו לשבות גם היום: כל לשכות הרווחה ברחבי הארץ, העובדים הסוציאליים בבתי החולים, בבתי החולים לחולי נפש, בקופות החולים, במשרד הבריאות ובמוסדות לבריאות הנפש. עובדים סוציאליים ישבתו גם באגף השיקום במשרד הביטחון, קציני מבחן לנוער ומבוגרים, חוקרי ילדים, פקידי סעד, עובדים סוציאליים בבתי אבות "משען", עובדים סוציאליים בפנימיות של אגף חסות הנוער, עובדים סוציאליים בעמותה לבריאות הציבור וגם במרכזי קשר למפגש הורים עם ילדיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק