הדלפת בחינת הבגרות במתמטיקה: "השאלונים יוכנסו לכספת"

משרד החינוך מגיב בחריפות לפרשה החמורה שנחשפה בקיץ בשנה שעברה, במסגרתה הודלפו טפסי בחינות הבגרות במתמטיקה לפני הבחינה. במוקד המסקנות שהגישה הוועדה המיוחדת שהוקמה לבחינת הפרשה: השאלונים המודפסים יוכנסו לכספות וכותבי הבחינות יתחייבו לחתום על הסכם סודיות

מחדל הבגרות - עכשיו המסקנות: משרד החינוך פרסם היום את דוח הוועדה המיוחדת שהוקמה על מנת לבדוק את השתלשלות האירועים שהביאו להדלפת הבגרות במתמטיקה בחודש מאי האחרון. 21 בעלי תפקידים שונים במשרד החינוך נטלו חלק בעבודת הוועדה.

בראשית הדוח נחשפת שורה של מחדלים באופן כתיבת השאלונים. "כותבי השאלונים החלו את עבודתם לפני שחתמו על הסכם סודיות", נכתב בדוח. "חלק ממרכזי הבחינות כלל אינם מכירים את הנהלים לכתיבת בחינות בגרות, מה שהוביל לחוסר בהירות בתהליך העבודה על כתיבת הבחינה". עם זאת, הדגישו מחברי הדוח כי ההחלטה לקיים את הבחינה במועדה הייתה נבונה ונכונה.

זו הסיבה בגינה כותבי הבחינות עומדים במרכז המסקנות של הדוח. "כותבי בחינה לא יועסקו לפני שיחתמו על טופס סודיות", נכתב. "תוקם מערכת שתמנע את הדלפת השאלונים ותגובש תכנית מגירה להיערכות למקרה של הדלפה". בהמשך נכתב עוד: "יש לחדד את הנהלים לאבטחת מידע ולטוהר הבחינות מרגע הגעת השאלונים לבית הספר ועד הבאתם לתלמידים. אם הבחינה תהיה מורכבת מסדרה של שאלונים, מומלץ להקדים את מועד הבחינה ככל האפשר".

כספת, מצלמות נסתרות ומאבטח

"משרד החינוך לא יתפשר על שמירת טוהר הבחינות וינקוט ביד קשה וללא פשרות מול כל גורם אשר יפגע בנושא ערכי וחשוב זה", הדגישו בהודעת משרד החינוך. "במקרים בהם תלמידים ייתפסו מעתיקים, בחינתם תיפסל ויימנע מהם מלגשת לבחינה באותו המקצוע במשך שלוש שנים".

עוד עולה ממסקנות הדוח כי מצלמות נסתרות יוצבו במכון הדפוס שבו יודפסו השאלונים, כל גרסאות הטיוטה של השאלונים ייגרסו והגרסה הסופית המודפסת תוכנס לכספת. זאת ועוד, ייעשה שינוי גם בנהלי השמירה על הבחינות בזמן התנהלותן: משגיח אחד יוצב על כיתה בה נבחנים 15 תלמידים וקצין ביטחון מיוחד ימונה להשגחה כוללת על הדפסת השאלונים והתנהלות הבחינות.

פרשת הדלפת השאלונים במתמטיקה נחשפה בחודש מאי האחרון, במהלך מועד א' של בחינות הקיץ במתימטיקה. מספר ימים לפני הבחינה, נודע למשרד החינוך כי השאלון דלף לתלמידים - ככל הנראה על ידי המורה למתמטיקה רחל קדם, הנחשדת בכך שנעזרה במרצה בטכניון בשם ארז כהן, בכתיבת השאלון למבחן בניגוד לנהלים שמחייבים סודיות מוחלטת.

כהן עצמו חשוד שהעביר את טיוטת המבחן שאותו חיבר עבור קדם לקיריל רוחוביץ', סטודנט שלמד אצלו, וזה על פי החשד מכר את השאלונים לאחרים. 

פרשת הבגרות במתמטיקה - סיקור נרחב:

הבגרות במתטיקה: שלב העצומות

גם בשנה שעברה נגנבה הבגרות במתמטיקה

מיוחד: פתרון בחינת הבגרות במתמטיקה

מורים למתמטיקה: בחינת הבגרות היתה קשה מדי

צפי: קושי בהפצת הבגרות במתמטיקה

חשש: בגרויות נוספות פורסמו בפייסבוק

סערה ברשת בעקבות הדלפת הבגרות במתמטיקה

הדיווח הראשון: הבחינה במתמטיקה הודלפה