תופעה: החינוך הממלכתי-דתי הופך לחרדי

זה מספר שנים שהחינוך הממלכתי-דתי מקצין את עמדותיו ומתקרב יותר לחינוך החרדי: הבנים והבנות נוסעים בהסעות "מהדרין", השיעורים וההפסקות מתנהלים בהפרדה, והמפקחת משתדלת לגייס רק מורים אברכים במקום אלה שעוזבים. מהצד השני, אומרים חלק מההורים: "אני רוצה שהילד שלי ילמד גם מקצועות חול"

האם משרד החינוך בדרך לאבד את החינוך הממלכתי-דתי? בשנים האחרונות מתרחבת התופעה שגורמת לחינוך מהזרם המתון יותר להתחרד. הנה למשל תיעוד של הסעה לבית הספר "מוריה" בתל אביב, אליו מגיעים התלמידים בהסעות מהדרין: הבנים יושבים קדימה והבנות יושבות מאחורה. גם ההפסקות והשיעורים מזכירים את החינוך החרדי והם מתנהלים בהפרדה מוחלטת.

מי שמוביל ותומך במהפכה, במפתיע, הם אנשי משרד החינוך. "קשה לנו יותר עם ההורים הדתיים הפושרים - הם מערימים עלינו קשיים ואנחנו מתמודדים איתם", כך אמרה בשיחה סגרה אסתר אורנברוך, המפקחת על החינוך הממלכתי-דתי במחוז ת"א. אורנברוך גם מתגאה בכך שהיא מגייסת אברכים להוראה בחינוך הממלכתי-דתי. "הם יהיו מורי הדור", מדגישה, "אני רוצה שהם יחנכו את הילדים".

"מדובר במדרון חלקלק"

עם התרחבות התהליך הזה, מוצאות את עצמן משפחות רבות נופלות "בין הכיסאות" כאשר מדובר בחינוך ילדיהן. "אני לא מעוניין לשלוח את ילדיי לחינוך תורני, אלא לחינוך ממלכתי דתי", סיפר דניאל טולדנו, אב לילדים הלומדים במערכת החינוך בגבעת שמואל. "המשמעות של החינוך הזה היא שהילד שלי לא ילמד ספרות ומקצועות חול, ולזה אני לא מוכן", הוסיפו הורים אחרים.

"למה ילדים בכיתה ב' לא יכולים לראות בנות רוקדות", תהתה רבקה צ'רקה יודקביץ', לשעבר מפקחת במשרד החינוך בשיחה סגורה. "מדובר פה במדרון חלקלק", היא הוסיפה. במשרד החינוך לא התייחסו ישירות לדברים, וטענו כי הם חוששים מהעובדה שההורים ייקחו את ילדיהם לחינוך העצמאי. "המשרד פועל לתת מענה להורים הדתיים תוך שמירה על הקיים", הוסיפו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק