צפו: תיעוד הווידאו הראשון של היטלר

יש הרבה צילומים של הצורר הנאצי אדולף היטלר, רובם במדים – בימי מלחמת העולם השנייה. סדרה חדשה של ערוץ ההיסטוריה מציגה צילומים שטרם נראו, בו נראה היטלר בעצרת פוליטית בשנת 1923 - ימים שאף אחד לא באמת צפה בהם את הזוועה שעומדת להתרחש. כך נראה האיש ששינה את ההיסטוריה – לראשונה בעדשות המצלמה

לא משנה כמה פעמים תשמעו את הסיפור הזה, כמה פעמים תחשבו שאתם כבר יודעים הכל. עדיין, בכל פעם, הלקח שלו מהדהד. הסיפור על מדינה שלמה, דמוקרטית, שנסחפה לדיקטטורה אחרי דיקטטור אחד לתקופה האפלה ביותר בתולדות האנושות.

בתמונות שמפורסמות הערב לראשונה, נראה ככל הנראה מנהיגה הנאצי של גרמניה, אדולף היטלר, לראשונה בתיעוד וידאו, בעצרת במינכן בספטמבר 1923. "באירועים שלו אין כניסה ליהודים", כתב בכיר בשגרירות ארצות הברית בדיווח הביתה וקבע: "היטלר הוא גימיק, לא יותר, אבל יש לו רעיונות מעניינים על החזרת הכבוד לחברה הגרמנית".

בתחילה, הגרמנים לא ממש חיבבו את האיש המוזר הזה, שבעצרות התנועה שלו קידש את דגל צלב הקרס, כאילו הוא סוג של משיח. אבל אט-אט הוא צבר עוד מאמינים, גרמנים מתוסכלים מהמצב הכלכלי, מההשפלה שחוו אחרי מלחמת העולם הראשונה.

הפעם הראשונה בה דיבר על "פיתרון סופי"

ב-1932 רץ היטלר לנשיאות והפסיד. רוב הגרמנים חשבו שהוא קיצוני מדי. אבל אחרי שנה הוא מונה לקאנצלר. בתכנית שתשודר בסוף השבוע הבא בערוץ ההיסטוריה, יביאו היוצרים מכתבים שכתבו גרמנים באותה התקופה, מהם אפשר להבין כי אפילו היהודים לא התייחסו לאמרות הגזעניות של היטלר, כי אם דווקא התרשמו מהרטוריקה שלו.

גרמניה כולה החלה להשתנות - אבל לגרמנים עצמם זה לא הפריע. הם נהנו מכלכלה מפותחת ומגאווה לאומית. ב-1935 נבחר היטלר לאיש השנה של המגזין "טיים". באותה שנה הוא תכנן לשאת נאום על מעורבותה של איטליה באתיופיה - אבל יועציו אמרו לו לדבר על עניין אחר: היהודים. וכך אכן היה. זו הייתה הפעם הראשונה שהיטלר השתמש במונח "פיתרון סופי".

רוצים לקבל לפייסבוק שלכם את כל החדשות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק