נפסל פרק שהודלף בפסיכומטרי

בעקבות תלונות נבחנים ולאחר הפרסום בחדשות 2 Online החליט המרכז הארצי לבחינות והערכה לפסול את הפרק הכמותי בבחינת הפסיכומטרי שהתקיימה בשבוע שעבר. הסיבה: הפרק נחשף לפני הבחינה באחת הסימולציות של מכוני ההכנה

האם נחשף פרק שלם? אילוסטרציה (רויטרס)

המרכז הארצי לבחינות והערכה מודה היום (ראשון) כי אחד מהפרקים שהופיעו בבחינה הפסיכומטרית שהתקיימה ביום רביעי האחרון כבר הופיע בבחינה לפני כמה שנים ואחד ממכוני ההכנה העביר אותו לתלמידיו לצורך הכנה - כפי שדווח אמש לראשונה בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות התקלה הוחלט במרכז לבטל את הפרק בבדיקת הבחינה, פתרון שלטענת נבחנים רבים אינו הוגן משום שהוא אינו מבטל את היתרון היחסי שהיה לתלמידים שהכירו את הפרק המדובר ובכך חסכו זמן ויכלו לענות על הפרקים האחרים בנינוחות יחסית.

"תלמידים שהכירו את הפרק שבוטל לפני הבחינה, וזיהו כי מדובר בפרק שכבר עשו, יתכן ובפרקים הבאים היו שלווים ונינוחים יותר", הסביר נתנאל זרד לחדשות 2 Online. "אני מתכוון להירשם ללימודי רפואה בחודש הבא, והמועד הזה היה האחרון אליו ניתן לגשת לבחינה, טרם ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ו. כל נקודה חשובה וקובעת".

תקלה שנייה בפסיכומטרי תוך חודשים ספורים

לפני מספר חודשים התגלתה תקלה דומה גם בבחינת המתאם שמחבר המכון, דבר שעורר מחאה גדולה של תלמידים. מהמרכז הארצי לבחינות והערכה נמסר כי הצעד שננקט ימנע פגיעה משמעותית בנבחנים ובכל בחינה יכולות להופיע שאלות שהופיעו בבחינות קודמות.

הבחינה המדוברת התקיימה בתאריך 1.4.15, כשמיד לאחר המבחן, במהלך חג הפסח, הגיעו תלונות רבות למרכז בעקבות פוסט שזכה למאות שיתופים בפייסבוק. "לאחר שלושה חודשים מפרכים הגיע היום המיוחל וניגשתי לבחינת הפסיכומטרי", כתבה אחת הנבחנות בפוסט בפייסבוק שגרר תגובות רבות. "לאחר פתירת הבחינה יצאתי בהרגשה טובה שלאחר כל העבודה סיימתי את הבחינה. אלא שבניגוד למה שחשבתי, התברר שפרק כמותי שלם שהופיע בבחינה האמיתית הופיע לתלמידי מכון מסויים באחת הסימולציות שפתרו בעבר. מי שפתר את המבחן במועד הזה בוודאי יזהה בתמונות שצירפתי את השאלות, הממוספרות באופן מושלם כפי שמוספרו במבחן ושאלות זהות בדיוק".

המבחן הפסיכומטרי, שנועד למיין את המועמדים ללימודים אקדמיים, הוא מבחן יחסי וסטטיסטי ומבוסס על יחס בין ציונים. המשמעות היא שהציון של כל נבחן תלוי בהצלחה או בכישלון של הנבחנים האחרים באותו היום. מכוני לימוד רבים נוהגים להכין את תלמידיהם באמצעות "סימולציות" - מבחני דמה, הנותנים תחושה דומה למבחן האמיתי.