חלק מהפסיכומטרי נחשף לפני המבחן?

פרסום ראשון: בעקבות פוסט ששותף מאות פעמים בפייסבוק, המרכז הארצי לבחינות והערכה יבדוק האם אחד הפרקים בבחינת הפסיכומטרי שהתקיימה לפני שלושה ימים נחשף לפני הבחינה באחת הסימולציות של מכוני ההכנה. אם התלונות יתבררו כנכונות הדבר עלול להשפיע על אמינות הציונים

האם נחשף פרק שלם? אילוסטרציה (רויטרס)

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, האחראי על הבחינה הפסיכומטרית, יבדוק טענות שלפיהן נחשף פרק שלם מתוך הבחינה שהתקיימה בתאריך ה-1.4.15 באחת הסימולציות של מכוני ההכנה. זאת, לאחר שבמהלך החג הגיעו תלונות רבות אל המרכז בעקבות פוסט שזכה למאות שיתופים בפייסבוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המבחן הפסיכומטרי, שנועד למיין את המועמדים ללימודים אקדמיים, הוא מבחן יחסי וסטטיסטי ומבוסס על יחס בין ציונים. המשמעות היא שהציון של כל נבחן תלוי בהצלחה או בכישלון של הנבחנים האחרים באותו היום. מכוני לימוד רבים נוהגים להכין את תלמידיהם באמצעות "סימולציות" - מבחני דמה, הנותנים תחושה דומה למבחן האמיתי.

"לאחר שלושה חודשים מפרכים הגיע היום המיוחל וניגשתי לבחינת הפסיכומטרי. לאחר פתירת הבחינה יצאתי בהרגשה טובה שלאחר כל העבודה סיימתי את הבחינה", כתבה אחת הנבחנות בפוסט בפייסבוק שגרר תגובות רבות. "אלא שבניגוד למה שחשבתי, התברר שפרק כמותי שלם שהופיע בבחינה האמיתית הופיע לתלמידי מכון מסויים באחת הסימולציות שפתרו בעבר. מי שפתר את המבחן במועד הזה בוודאי יזהה בתמונות שצירפתי את השאלות, הממוספרות באופן מושלם כפי שמוספרו במבחן ושאלות זהות בדיוק".

"איש מהנבחנים לא ייפגע בציונו"

לדבריה, "איני מתיימרת לדעת מאיפה הגיע העתק מושלם של פרק כמותי שלם לסימולציות של המכון המסויים, אך בסופו של דבר מצב כזה עלול להוביל למבחן לא הוגן ולהורדת הציונים של תלמידים שלמדו במשך שלושה חודשים ושילמו ממיטב כספם על הקורס ועל מועד הבחינה".

מהמרכז הארצי להערכה נמסר בעקבות התלונות כי מחר תיפתח בדיקה של הטענות שהועלו: "עם היוודע התלונות החל המרכז לטפל בבדיקתן באופן יסודי וימסור את הודעתו לכל הנבחנים עם סיומה. לפיכך אין צורך להתקשר למרכז, אלא להמתין לתשובתו עם תום הבדיקה".

במרכז הארצי הדגישו כי אם יתגלה ליקוי במהלך הבדיקות השונות של תשובות הנבחנים, הוא ייעשה עוד לפני חישוב ציוני הבחינה ובכל מקרה איש מהנבחנים לא ייפגע בציונו.

"הבחינה הפסיכומטרית מכילה 8 פרקים, שמהם 6 משמשים לחישוב הציון", הסבירו. "הפרקים האחרים משמשים לצורך גיבוי ולצורך בדיקות שונות ואינם משמשים לחישוב הציון אלא לבדיקות סטטיסטיות שונות. נכון לשעה זאת אין בידי המרכז הארצי פרטים ספציפיים על נכונות הטענות".