יש הסכם: שכר המורים יעלה ב-50%

שכר המורים בבתי הספר העל-יסודיים יועלה ב-50 אחוזים - זו הכותרת המרכזית מההסכם שנחתם היום בין משרדי החינוך, האוצר וארגון המורים העל-יסודיים. בתמורה להעלאת השכר, יעבדו המורים בתיכוניים 16 שעות שבועיות נוספות ויחולו שינויים דרמטיים בתפקוד המורה

סוף סוף עלייה בשכר המורים. אילוסטרציה (רויטרס)

אחרי שנים ארוכות של משא ומתן, נחתם היום הסכם בין משרדי החינוך והאוצר לבין ארגון המורים העל-יסודיים. על פי ההסכם, יקבלו המורים בבתי הספר העל-יסודיים תוספת שכר של 50% אחוזים. נציגי החינוך, האוצר והמורים יכריזו על ההסכם במסיבת עיתונאים בשעה 17:00.

עיקרי ההסכם: תוספת של 10 שעות עבודה שבועיות למורים עבור בדיקת מבחנים, ישיבות והכנת מערכי שיעור; תוספת של 6 שעות עבודה שבועיות למורים הוראה פרטנית עם תלמידים; תוספת של קרוב ל-50 אחוזים בשכר המורים; והמורים המצטיינים יקבלו גמול כספי.

בעקבות ההסכם יחולו שינויים דרמטיים באופי תפקיד המורה. יום ההוראה של מורה בתיכון יתחיל בשעה 7:00 בבוקר ויסתיים בסביבות 16:00. החלק העיקרי בעבודת המורה ייעשה בתוך בית הספר, וכך יוכלו תלמידים והורים ליהנות יותר מזמנו של המורה. כך גם תגדל יכולתו של המנהל להעצים מורים ולחזק את יכולתם המקצועית.

בתמורה לשעות הנוספות למשרת המורה הקיימת, העומדת כיום על 24 שעות שבועיות, יקבל המורים תוספת שכר של 42 אחוזים. בנוסף, יקבלו המורים תוספת של 6.5 אחוזים, זאת בעקבות ההסכם בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני לבין האוצר מלפני כמה חודשים. בנוסף יוגדל שכר המורים ב-3 אחוזים נוספים בשל "פיצויי שחיקה". בסך הכל יועלה שכר המורים בכמעט 50 אחוזים.

הרפורמה החדשה מבססת על הניסוי "עוז לתמורה" שהתקיים לפני כמה שנים ב-5 בתי ספר תיכוניים. משרתם של מורי התיכונים תגדל, על פי ההסכם, ל-40 שעות שבועיות ולא ל-36 שעות כמו ברפורמת "אופק חדש". עם זאת, המחנכים בבתי הספר התיכוניים ימשיכו לקבל גמול כספי עבור 3 שעות נוספות של חינוך בכיתה, זאת לעומת המחנכים בבתי הספר היסודיים שהפסיקו לקבל את הגמול עם כניסת "אופק חדש".