הרב דרוקמן: להבדיל בין ערבים טובים לרעים

לצד מחאת הרבנים נגד השכרת ומכירת דירות לתושבים ערבים, קמה יוזמה מצד רבנים מהפלג המתון בציונות הדתית, שקוראת לא להפלות את אותם תושבים רק בגלל שהם ערבים. בנוסף לפשרה שאליה מנסים להגיע הרב דרוקמן והרב ליכטנשטיין, נשמעת גם ביקורת חריפה נגד הרבנים: "לאן נעלמה חכמתם?"

איך מבדילים בין אדם טוב לאדם רע? הרב חיים דרוקמן, ממנהיגי הזרם המתון בציונות הדתית, מנסה לענות על השאלה בדרכו לנסח פסק ההלכה שיפתור את סוגיית מכתב הרבנים שקוראים לא להשכיר או למכור דירות לערבים. בימים האחרונים הוא מנסח קול קורא חדש עליו יחתמו רבנים רבים, הקורא להבדיל בין "ערבים נאמנים" לבין "ערבים שונאי ישראל", כך מפרסם הבוקר עיתון הארץ.

מדובר בפלפול הלכתי העוסק בדיני גר תושב, וביחס הנכון אליו, שעל פי דרוקמן, לערבי נאמן יש לתת זכויות שוות. לעומת זאת טוען הרב כי יש להדיר את רגליהם של שונאי ישראל. דרוקמן נמנה עם הרבנים שהתנגדו לפסק ההלכה הגורף שפרסמו רבני הערים, בו הם קוראים לא להשכיר או למכור דירות לזרים. על פי הפרסום הוא מנסה למצוא פשרה ועוסק בגיוס רבנים ליוזמה.

"מכתב הרבנים גורם צער לנאמני התורה"

במקביל ליוזמה שלח הרב דרוקמן, הרב אהרן ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון שנחשב גם הוא למובילי הפלג המתון בציונות הדתית, כתב אתמול לתלמידיו מאמר תגובה לגילוי הדעת של עשרות רבנים נגד מכירת דירות והשכרתן למי שאינם יהודים. במכתב המפורט הוא מנסה לפרק את גילוי הדעת של הרבנים מטיעוניו ההלכתיים, ואף מותח ביקורת חריפה על דבריהם. "לאן נעלמה חכמת האמורים להיות בין הרואים את הנולד?", שאל במכתבו.

"כמעט כל שלשלת המאורעות שהתרחשו בעקבות הפצת גילוי הדעת היתה צפויה ופחות או יותר נגלית לעין", כתב הרב ליכטנשטיין בעלון הפנימי של ישיבתו. הוא ציין בין היתר את הסערה הציבורית ו"הקרע שנפער בתוך אזרחי המדינה", את התבטאויותיהם של הרבנים החרדים נגד המכתב ואת "המתקפה מימין ומשמאל על הרבנות הדתית-לאומית".

לדבריו, "צער מיוחד נגרם לציבור נאמני תורה ומצוות החרדים למעמד ואופי המדינה, ולשלוות מנהיגיה הרוחניים העמלים להאהיב את התורה, לדבוק בהלכה והשואפים להשתית את מדינת ישראל על אדני מסורת ומורשת אבות", וצער זה נובע "דווקא מנקודה שאמורה להיות הדגש החזק שבו", לשון ההלכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק