בעקבות החשיפה: עלייה במספר המתלוננות על עבירות מין

מיום חשיפת פרשת בר-לב, וביתר שאת מאז נאומה של ד"ר אורלי אינס אמש, מורגשת עלייה במספר הנשים והנערות שהותקפו והעזו להגיש תלונה - כך אומרים היום באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, ומסבירים: בכל פעם שמתפוצצת פרשיית מין של איש ציבור, נשים נוספות מעזות להתלונן

על רקע נאומה של ד"ר אורלי אינס אמש, שבחרה לחשוף את זהותה בנאום פומבי ומתוקשר, במרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי מינית מדווחים כי חלה עלייה משמעותית במספר התלונות שהגיעו למרכז מאז נחשפה פרשיית המין, לכאורה, של ניצב אורי בר-לב.

"בשבועיים האחרונים מורגשת עלייה משמעותית במספר הנשים והנערות שהותקפו, והחליטו להתלונן באופן רשמי", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט עינת רובין, דוברת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. "המצב דומה לאירועים קודמים בהם נחשפו פרשיות מין של אנשי ציבור כמו של השר לשעבר חיים רמון ונשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שגם אז חלה עלייה במספר התלונות בעקבות ההד התקשורתי".

לקראת יום המאבק באלימות נגד נשים, שצויין אתמול, משרד הרווחה והשירותים החברתיים פירסם נתונים מטרידים לפיהם 2,391 נערות וצעירות טופלו במהלך שנת 2009 עקב מקרים של גילוי עריות, אונס או פגיעה מינית אחרת.

ניתוח הנתונים מעלה כי נערות בגילאי 15-17 מהוות את הרוב מתוך כלל הנשים הצעירות שטופלו - מדובר ב-8,576 נערות מתוך 20,499 נשים ונערות בסך הכל שטופלו על ידי גורמי הרווחה.

כ-50% מהנערות שהותקפו: עולות חדשות

עוד עולה כי 5,057 מהמטופלות הן נערות עולות: 2,116 מהן יוצאות חבר העמים, 1,459 מהן מאתיופיה, והיתר ממדינות אחרות. מבחינה מגזרית, מתברר שרוב המקרים מתרחשים במגזר הערבי (4,578), לעומת 699 מהמגזר החרדי ו-1,040 מהמגזר הדתי-לאומי.

כמו כן עולה כי 340 מהפונות עסקו בזנות קבועה או מזדמנת, וכי 4,030 צרכו סמים ואלכוהול באופן מזדמן או קבוע. נתון מזעזע לא פחות מגלה ש-1,378 מהנערות הפונות מוגדרות כגבוליות מבחינה שכלית - 255 מהן עברו רקע אשפוזי.

"שירותי הרווחה מרכזים מאמצים ומשאבים להעמקת האיתור והטיפול בנערות הנמצאות במצבי סיכון, ומקצה לכך תקציב", אמר נחום איצקוביץ, מנכ"ל משרד הרווחה. "הדגש הוא על טיפול בתוך הקהילה כחלק ממדיניות המשרד בשנים האחרונות".

"שמי אורלי אינס, ואני לא מפחדת"

"הגעתי לכאן הערב כדי לומר די". אורלי אינס, אתמול (חדשות 2)
בניגוד למקובל, בחרה המתלוננת ד"ר אורלי אינס להיחשף, ולומר בפה מלא ובפנים גלויות את דברה. אינס, שהתלוננה נגד בר לב על תקיפה מינית, חשפה את זהותה בהופעה מול קהל, בעצרת המאבק באלימות נגד נשים שהתקיימה בתל אביב.

"לטובת מי שרוצה להיות בטוח, אני מצהירה מעל הבמה הזאת שאני מוותרת על החיסיון", פתחה  ד"ר אורלי אינס, את הופעתה יוצאת הדופן אמש. "שמי אורלי אינס. בשבועות האחרונים קיבלתי שם חדש - א'. אז אני כבר לא א', אני לא מסתתרת, אני לא מתביישת, אני לא עשיתי שום דבר רע. אני לא מפחדת. הגעתי לכאן הערב כדי לומר די. זה אני, זה שמי, אלו פניי".

אינס הוסיפה: "בשבועות האחרונים, מאז העזתי להתלונן, דמי הותר בתזזיתיות חסרת תקדים. עוסקים רבים בניסיון להשחיר את אישיותי, את אמינותי, אורח חיי ואת כוונותיי. הנרטיבים המרכזיים שסופרו בימים ובשבועות האחרונים לא עסקו בשאלות הנוקבות העולות מתוך הסיפור עצמו, אלא בשאלה הגורלית מי היא 'ד"ר א'?".

"הוצגתי כמי שבוחשת במינוי המפכ"ל"

"במהלך השבועות האחרונים הוצגתי על ידי גורמים שונים כמתלוננת סדרתית, כמעלילת עלילות, כמי שבוחשת במינוי מפכ"ל משטרת ישראל, וכאישה מניפולטיבית. אמרו על אישיותי שאינני אמינה, אמרו שאני פועלת משיקולים זרים. אמרו עליי שאני אישה חזקה ואז תהו 'איך ייתכן שהתעללו בה והטרידו אותה, ואיך זה שהיא לא התלוננה?'. זאת שאלה בלתי לגיטימית בעליל, יודע כל מי שמבין בקורבנות".

"סיפרו סיפורים מתוך ההיסטוריה המאוד אישית שלי, סיפורים שאינם רלוונטיים כלל וכלל לפרשה. חשפו את שמי ואת פניי בניגוד לחוק באתרי אינטרנט רבים. טוקבקיסטים מעבירים שעות ארוכות בניסיון לנהל מלחמה פסיכולוגית מולי, תוך שהם משמיצים אותי, מעליבים אותי ומבזים אותי. עסקו בעבר המיני שלי בניגוד לחוק".

"כל העיתונים חשפו פרטים שמזהים אותי בניגוד לחוק. חלק מהעיתונים פרסמו תמונות שמבליטות אברי גוף שלי באופן גס ובוטה. שיעור ניכר ממה שפורסם הוא שקרים, עיוותים וכזבים. מביאים ציטוטים מחדרי חקירות, שלא היו ולא נבראו. דברים שלכאורה אמרתי בלי כל קשר למציאות. עוסקים בלי הרף בהתחלת הסיפור, תוך מתן דגש בסוגיות הרבה פחות רלוונטיות מאחרות. מערבבים לתוך הפרשה הזאת גורמים אחרים שאין להם שום קשר לפרשה הזאת. כאילו לא די בחוויות הקשות שעברתי, אני זוכה כעת לסוג של התעללות חדשה. ואל רק אני - משפחתי, ילדיי, חבריי ומקורביי. דמי הותר, חיי הפקר, פרטיותי הופקעה ממני והפכתי לרכוש הכלל".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

סערה במשטרה - סיקור מיוחד:

הערכה: ניצב בר-לב יוצא לחופשה כפויה או יושעה

נאום החשיפה של אורלי אינס

תשתית לכתב אישום נגד בר-לב

"פרשת בר-לב מביכה את המשטרה"

החשד: בר-לב אנס את המתלוננת מ'

בעלה של א' מדבר: האמת תצא לאור