גפני מונע העברת כסף לאוניברסיטאות

המאבק על תשלום הקצבאות לאברכים נמשך ואף עולה מדרגה: יו"ר ועדת הכספים מעכב העברתם של מאות מיליוני שקלים לאוניברסיטאות. כמו תמיד - הסטודנטים הם אלו שנפגעים

המאבק בחוק האברכים עובר לשלב הבא: יו"ר ועדת הכספים משה גפני הודיע היום כי תקציב האוניברסיטאות לשנתיים הקרובות אינו יגיע לידי המוסדות עד שיוסדר התשלום לאברכים.

תקציב ההשכלה הגבוהה לשנתיים הקרובות נקבע על מיליארד ו-400 מיליון שקלים, ונמצא כעת בידיו של גפני לפני האישור בקריאה השנייה ושלישית. חבר הכנסת מיהדות התורה מחזיק כעת את הכסף כבן ערובה ומסרב להעביר אותו עד להעברת הכסף לאברכים.

בניסיון להגיע לפתרון המשבר מציע גפני להעניק גם לסטודנטים מלגות וכך להפוך את חוק האברכים לשוויוני, על פי דרישת בג"ץ. אך לטענתו את הכסף למלגות הסטודנטים יש להעביר מתקציב האוניברסיטאות.

לטענת גפני ניתן להעביר 300 מיליון שקלים לסטודנטים מתוך התקציב הדו-שנתי וכך לפתור את הסכסוך. בכל מקרה הוא מזהיר כי עד שלא יועבר הכסף או יימצא הסדר אחר - תקציב המוסדות להשכלה גבוהה נשאר בן ערובה בידיו.

הסכם נחתם בין שטייניץ לישי?

לפני יומיים חשפנו במהדורה המרכזית ששר הפנים אלי ישי (ש"ס) בראיון לאתר "בחדרי חרדים", וגם באוזני בוחריו, סיפר כי הכסף לאברכים לא רק מעוגן בחוק התקציב למקרה שאכן יאושר החוק, אלא גם חתום במסגרת הסכם סודי בין ש"ס לאוצר, ולא בהסדר הקואליציוני בין השניים.

"יש לנו הסכם בתקציב בין ש"ס לבין משרד האוצר", אמר ישי בראיון. "ושם הכנסו סעיף לגבי הבטחת הכנסה, וזה נכנס. זה עושים בין קריאה שנייה לשלישית".

"חתמתי על הסכם עם שר האוצר ערב ההצבעה על התקציב"

באוזני תומכיו בשכונת מקור ברוך בירושלים, חזר יו"ר ש"ס על הדברים. "אני לא מבין מדוע היה צריך להגיש את החוק במתכונת כזו. הרי הבטחת הכנסה היא בעיה של נתניהו שצריך לעמוד בדיבורו. והרי הוא הבטיח לנו זאת במפורש, לא רק במסגרת ההסכם הקואליציוני הכללי שמחייב את הממשלה להסדיר את הפגיעות של בג"ץ בחקיקה, אלא גם באופן פרטני, בהסכם שחתמתי עם שר האוצר ערב ההצבעה על התקציב בממשלה".

ההסכם, כך נודע לחדשות 2, מעולם לא הוצג מול חברי הכנסת למרות שהחוק מחייב זאת מפורשות. מכיוון שההסכם לא פורסם, אין דרך לדעת מה עוד סוכם, כמה זה יעלה לנו ובעיקר על חשבון מה ומי זה יבוא.

עכשיו נותר רק להחליט למי להאמין - לשר ישי שמגיב על הפרסום, או לשר ישי שמסביר לבוחריו, כך בהקלטה שהבאנו, שנחתם ההסכם.

האוצר וישי מכחישים

לשכת שר האוצר יובל שטייניץ, מכחישה בתוקף כי נחתם הסכם כזה. "לא נחתם כל הסכם עם יו"ר ש"ס או עם כל גורם פוליטי אחר בנושא זה. מדובר בניסיון פתטי נוסף של גורמים בכנסת להרוויח כותרת ולהסית ציבור שלם כנגד הממשלה". עוד נמסר כי "שר האוצר אמר בשיחות סגורות שהוא אינו מתנגד להסדיר את הנושא באמצעות הליך חקיקה כפי שקבע בית המשפט העליון לפני מספר חודשים".

אלי ישי מסר בתגובה לפרסום כי "הושגה הסכמה בין האוצר לש"ס אחרי פסיקת בג"ץ בנושא לפני כמה חודשים לפיה תוצג הצעת חוק, אך לא נחתם הסכם".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק