השביתה הגדולה במשק: בתי הספר וגני הילדים לא ישבתו

פגישת נציגי האוצר וההסתדרות בניסיון למנוע את השבתת המשק ביום שלישי הסתיימה ללא תוצאות, אבל בינתיים אפשר להרגיע את ההורים - גם אם תהיה שביתה היא לא תכלול את בתי הספר וגני הילדים. בית הדין לעבודה קיבל את בקשת האוצר והוציא צווי מניעה להורים. כל יתר הגופים המיועדים לשבות - עדיין בתוקף

בדרך להשבתת המשק - צפירת הרגעה לתלמידים ולהורים: ראשי ההסתדרות ומשרד האוצר לא הצליחו בינתיים להגיע להסכמות בניסיון למנוע את השביתה הכללית במשק ביום שלישי הקרוב, אבל ההורים, לפחות, יכולים להסיר דאגה מליבם: השביתה לא תכלול את בתי הספר וגני הילדים.

לחדשות 2 נודע שמשרד האוצר הגיש לבית הדין לעבודה בקשה להוצאת צו מניעה נגד המורים, ובית המשפט החליט שאם המורים רוצים לשבות, הם חייבים להודיע על כך 72 שעות מראש. זה לא קרה, ולכן כבר עכשיו אפשר להגיד בוודאות שבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים, התיכונים וגם גני הילדים הממלכתיים ייפתחו כסדרם ביום שלישי, זאת גם אם תפרוץ שביתה כללית.

שטייניץ: "עושים את כל המאמצים"

"אני מקווה שלא תהיה שביתה. שביתה היא רעה ומיותרת למשק, לכלכלה, לאזרחים וגם לעובדים. אנחנו עושים כל מאמץ למנוע אותה" – כך אמר אמש שר האוצר יובל שטייניץ בראיון מיוחד לתכניתנו "פגוש את העיתונות".
 
בראיון בו נטלו חלק גם כתבתנו קרן מרציאנו והפרשן סבר פלוצקר מ"ידיעות אחרונות", נראה כי שר האוצר נחוש למנוע את השביתה שמתכננים בהסתדרות לשבוע הקרוב. "יש פערי שכר גדולים וגם חוסר יעילות במגזר הציבורי", אומר שטייניץ. "לכל צד יש את עמדות הפתיחה שלו. בוא נהיה רציניים, יש מחלוקת אמיתית בכמה נושאים ופערים אמיתיים שעוד לא הצלחנו לגשר עליהם".

שטייניץ טוען שהמצב עדיין ניתן לגישור. "יש תקווה ויש הבנה שלנו לדאגה של עופר עיני לעובדים, ויש הבנה אצל עופר עיני לאחריות שלי למצב המשק והכלכלה בתנאים של משבר גלובלי", הוא אומר. "איבדנו שנה של צמיחה ואי אפשר להתעלם מזה. מצד אחד הדאגה הכנה של יו"ר ההסתדרות לעובדים, ומצד שני אחריותנו להמשך ריסון האבטלה בישראל, אנחנו נצטרך לשלב את שתי הדאגות האלה וזה לא פשוט".

"מקווה שנצליח "לרבע את המעגל""

"הבעיות האמיתיות הן פערי השכר הגדולים וחוסר היעילות במגזר הציבורי", מדגיש שר האוצר. "אנחנו מציעים שהסכמי השכר המוגבלים שהמשק מאפשר לבצע ימוקדו הפעם גם בסגירת פערים וגם בהתייעלות בסקטור הציבורי. כך למשל הצענו שחלק מהתוספת יילך לאמהות צעירות לילדים, כמו מורות, גננות, נשים בתחילת דרכן, זאת כדי לעודד את המשך ההשתלבות שלהן בעבודה. הרעיון הזה שהנחנו על השולחן, של מתן תוספת לנשים עובדות, מקובל גם על ההסתדרות ואני מקווה שזה יהיה משהו משמעותי".

אז האם תהיה שביתה? "אני לא יכול להגיד שהצלחנו לסגור את הפערים", לדברי שטייניץ, "אבל אנחנו מבינים טוב יותר אחד את השני והצלחנו למפות את גבולות הגזרה והבעיות שנצטרך לטפל בהן בתחילת השבוע. אני מקווה שנצליח "לרבע את המעגל" מבלי לפגוע במשק ובאזרחי ישראל. יש לי הערכה גדולה לעופר עיני ואני חושב שזה הדדי. נוצר בינינו אמון שאני מקווה שיסייע לנו להגיע להסכמות ולהימנע מהשביתה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק