המבקר לרה"מ: טפל ב"מחסני הילדים"

לאחר מותם של חמישה ילדי עובדים זרים, מבקר המדינה התריע כי למרות שפרסם דוח חמור על כך בעבר - הממשלה "לא נקטה צעדים ממשיים" לפתרון הבעיה. שפירא ביקש מנתניהו להתערב באופן מיידי: "דווקא בימים אלו בפתחו של חג החרות, אנו מחויבים לזכור את עברנו בגלות ואת החובה המוסרית המוטלת עלינו"

ארכיון

המבקר מזהיר - וקורא להתערבות בפרשת "מחסני הילדים": מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פנה היום (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרש את התערבותו בסוגיית "מחסני הילדים" - מעונות לא רשמיים או "פיראטיים" לילדיהם של נתינים זרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבועות האחרונים מתו חמישה תינוקות ופעוטות בדרום תל אביב, והמבקר הדגיש במכתבו כי הזהיר מפני התופעה כבר בדוח שפרסם במאי 2013: "אני מוצא לנכון להסב את תשומת לבך לממצאים החמורים שהעליתי בנושא הטיפול בפעולות בגני ילדים כאלה".

ב-2014 פרסם המבקר דוח מעקב, שהצביע על כך שחלק מהליקויים לא תוקנו. המבקר הזהיר אז מ"מפגיעה של ממש בהתפתחותם התקינה של פעוטות וילדים, ולעיתים סכנה ממשית לחייהם". כמו כן קבע המבקר כי "חלה התקדמות מעטה בלבד בטיפול בנושא - הממשלה לא קבעה מדיניות ברורה בכל הנוגע לטיפול בחסרי מעמד אזרחי השוהים בישראל".

במכתבו היום הדגיש שפירא כי "עצם קיומם של בייביסיטרים, על מגרעותיהם, ידוע זה כמה שנים למשרדי הממשלה הרלוונטיים". המבקר הוסיף כי מרבית הליקויים עדיין עומדים בעינם: "ממידע שנאסף לאחרונה עולה כי טרם ננקטו פעולות ממשיות".

משרד רה"מ ועיריית ת"א יתערבו. ארכיון

מיליונים יועברו לעיריית ת"א להסדרת הגנים

"אני מבקש להדגיש בפניך את הצורך הדחוף לנקוט בפעולות ממשיות אשר יהיה בהן כדי לשנות את המציאות העגומה הקיימת בתחום זה", הוסיף שפירא - שקישר את פנייתו לחג הפסח שיחול מחר: "דווקא בימים אלו בפתחו של חג החרות, אנו מחויבים לזכור את עברנו בגלות ואת החובה המוסרית המוטלת עלינו". שפירא ביקש מנתניהו "להבטיח את זכויותיהם הבסיסיות של אותם ילדים ופעוטות חסרי הישע הנמצאים בתנאים קשים ביותר המסכנים את חייהם".

השבוע דיווח כתבנו חיים ריבלין כי משרד ראש הממשלה החליט להעביר מיליוני שקלים לעיריית תל אביב כדי לנסות ולפתור את מצוקת ילדי העובדים הזרים בישראל.

בדיון הוחלט כי העירייה תפעל להקים מסגרות מפוקחות לילדים שהוריהם שוהים בארץ לצרכי עבודה. על מנת להתאים את המסגרות הללו לשעות העבודה של ההורים, הגנים יופעלו עד שעות הערב המאוחרות והם יהיו פתוחים גם בעונת הקיץ.

על פי התכנית, עיריית תל אביב תעביר את הכסף לעמותות שלא ידרשו לעבור את סבך הבירוקרטיה שתכניות כאלו דורשות. אחת האפשרויות שעומדות על הפרק, היא ניצול החללים הריקים בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב להקמת פעוטון ענק. עקב דחיפות הנושא, ככל הנראה התכנית תצא לדרך עוד לפני השבעת הממשלה הבאה.