הלמ"ס: הישראלים מתרחקים מהמרכז ומעדיפים את חיפה ואזור הדרום

מסתבר שכשאנחנו מחפשים דירה חדשה לגור בה, אנו עושים זאת בעיקר באזור הדרום וחיפה ולא בתל אביב ובסביבותיה. נתונים חדשים של הלמ"ס מעלים גם תמונה בעייתית לפיה הביקוש לדירות חדשות רק עולה, אולם אין מספיק דירות קיימות בשטח. עוד שבעה חודשים המלאי הולך לאזול

עלייה בביקוש אך מה עם ההיצע? (חדשות 2)

הישראלים מתרחקים מהמרכז ומסתערים על הנדל"ן בחיפה ובאזור הדרום: על פי נתונים חדשים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלה הביקוש לדירות חדשות בדרום ב-44% ובאזור חיפה ב-18.2%. הפתעה: במרכז עלה הביקוש רק ב-4.7%. ולגבי בירתנו ירושלים, שם דווקא חלה ירידה לא קטנה של 27.3% בביקוש.

הדרישה לדירות חדשות קפצה באוגוסט ב-13% לעומת החודש הקודם ומכירות דירות חדשות זינקו ב-38% ולשיאים שלא נראו מאז חודש מאי. עוד עולה מנתוני הלמ"ס, כי הביקוש לדירות חדשות עלה ל-3,310 דירות, לעומת 2,920 דירות ביולי. גם מכירות דירות חדשות עלו לשיא שלא נראה כמותו מאז החודש שעבר כש- 2,102 דירות חדשות נמכרו באוגוסט, לעומת 1,515 דירות שנמכרו ביולי.

עלייה בביקוש אך ירידה ניכרת בהיצע

במקביל לעלייה בביקושים, ולמרות ההבטחות החוזרות ונשנות של שר השיכון אריאל אטיאס להציף את השוק בדירות, מלאי הדירות החדשות המשיך להצטמק באוגוסט. על פי הדוח בלשכה ירד המלאי ב-2.2% ל-9,370 דירות ומומחי נדל"ן טוענים כי זהו שפל שלא נראה כמותו מזה שנים רבות. לשם ההשוואה, מלאי הדירות החדשות עמד על 10,023 בתחילת השנה ועל 13,523 לפני ארבע שנים.

יש לציין כי בחודשים האחרונים נרשמה עלייה בהתחלות הבנייה, מה שאמור להיות מתורגם לעלייה במלאי הדירות בעתיד. בינתיים, בהתבסס על קצב הביקושים בשוק, המלאי הקיים מספיק רק לשבעה חודשים בלבד. עד אז תמשיכו לחפש, אולי תמצאו.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק