חופשת לידה בתשלום גם לגברים?

לא רק לאמהות: סגנית השר גילה גמליאל הגישה הצעת חוק לפיה הגברים בישראל יקבלו חופשת לידה בתשלום של חמישה ימי עבודה כשבת זוגם תלד. ההצעה עתידה לקרב את תנאיהם של האבות הישראליים לחבריהם באירופה שזכאים ל-10 עד 18 ימי חופשה. האוצר והתעשיינים צפויים להתנגד

נולד לך ילד? מזל טוב, כדי לעזור בטיפולו בימים הראשונים תיאלץ לקחת ימי חופש מהעבודה, על חשבונך כמובן. החקיקה המתקדמת בישראל בנושא חופשות לידה פסחה לחלוטין על המין הגברי. בניגוד לאירופה, לאבות בארץ לא מגיעה חופשת לידה.

הצעת חוק חדשה של סגנית השר במשרד ראש הממשלה, גילה גמליאל, עתידה לשנות את תמונת המצב העגומה הזו. לפי ההצעה, תיקבע בחוק חופשת לידה של חמישה ימי עבודה לכל גבר, מיד לאחר שאשתו ילדה. באירופה, אגב, זכאים הגברים ל-10 עד 18 ימי חופשה.

"היום גבר לא זכאי לחופשת לידה, אפילו ביום שבת זוגו נמצאת בחדר הלידה. החוק מאפשר לגבר לקחת חופשת לידה של שישה שבועות, רק אם האישה מוותרת על המשך חופשת הלידה שלה", אמרה סגנית השר גילה גמליאל לעיתון "ישראל היום". "מטרת ההצעה היא שגברים לא ייאלצו לחפש תירוצים כדי להיעדר מהעבודה ושהשהייה בבית לצד האישה תהייה מובנת מאליה", הוסיפה גמליאל.

אני מאמינה כי לפחות את השבוע הראשון ללידת התינוק כל המשפחה צריכה לבלות יחד", טוענת גמליאל. "השבוע משמעותי על מנת ליצור את החיבור הרגשי הראשוני בין האב לתינוק, והן לאם שזקוקה לתמיכה לאחר הלידה", מפרטת סגנית השר.

הצעת החוק צפויה להיתקל בהתנגדות מכיוון משרד האוצר, שהביע בעבר התנגדות עזה לכל ניסיון להאריך את חופשת הלידה או את התשלום בגינה. גם התעשיינים עתידים להיאבק נגד ההצעה שעשויה להסב להם נזק כלכלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק