ועכשיו: אין כניסה לנשים במאה שערים

פרק נוסף בסכסוך המתמשך בין חילונים לחרדים נשים וגברים בירושלים: הפרדה במדרכות של מאה שערים לקראת חגיגות שמחת בית השואבה, הפרדה שהפכה כבר למציאות בעיר. מה שרואות נשים כבר שבוע ברחובות מאה שערים הוא שלט המורה על גדר הפרדה בין נתיבים בעיר. גם המרואיין שלנו לא הסכים לשבת עם נשים באולפן

לא קל להיות אישה בעיר הבירה של העם היהודי: אחרי מספר תקריות שנבעו מהתעקשות החרדים על הפרדה בין גברים לנשים בתחבורה בעיר, מגיע פרק נוסף - גדר הפרדה בין שני נתיבים ברחובות שכונת מאה שערים בירושלים.

כשנשים מנסות להיכנס לשכונה מושמעת לאחרונה הודעה מיוחדת ברמקול שבכניסה לשכונה, בנוסח הבא: "הכניסה למאה שערים - לגברים בלבד. נשים - נא למצוא דרכים חלופיות". אחת הנשים שניסתה להיכנס לשכונה לאחרונה היא רונה אורובונו, מקימת "פורום הארגונים ירושלים חופשית", וכניסתה נאסרה.

"באנו למאה שערים בערבי החג ואסרו את הכניסה לשכונה בפני נשים בכלל", אומרת הערב אורובונו בראיון בתכנית "שש עם". "מדובר בעוד מהלך בצעדי ההקצנה, שמשנה לשנה מחמירים. הייתה בחורה אחת שניסתה להיכנס, אבל קיבלה מכות ונהגו כלפיה באלימות מאוד קשה בכניסה לשכונה". לדבריה, מדובר בפעם הראשונה בה חל איסור מוחלט על כניסת נשים לתוך רחוב ראשי בשכונה.

יואל קרויס, קמב"ץ העדה במאה שערים, הגיב הערב לדבריה של אורובונו. "רצינו תחילה שלא לאפשר כניסת נשים לשכונה, אך בעקבות מחאה של ארגוני נשים, החלטנו לא לאפשר רק לנשים שאינן מהקהילה להיכנס למאה שערים", הוא אומר. "אני והילדים שלי לא יכולים לצאת מהבית בגלל זה".

כמעט לינץ' במאה שערים

אתמול פרסמנו תיעוד מיוחד של תקיפת אישה, שצעדה בחג הסוכות סמוך לשעת חצות בשכונה והותקפה באלימות קשה ונזקקה לטיפול רפואי.

בתיה ליטמן גדלה במאה שערים עד גיל 14. גם לאחר שחזרה בשאלה, נשארו לה זיכרונות נעימים מחגיגות בית השואבה שמתקיימות בשכונה בחג הסוכות מדי שנה. בסוף השבוע היא צירפה חבר חילוני והגיעה לשכונת ילדותה, אבל כלל לא ציפתה למה שעמד לקרות. שומר שהוצב במקום מבעוד מועד הודיע לה כי הכניסה לנשים אסורה. "פה זו מדינת טליבאן ולא ישראל", הוא הכריז בגאווה, "וולקאם טו אפגניסטן".

משסירבה להתפנות מהמקום, החלו לטענתה מספר חרדים לתקוף אותה. "הם החלו לדחוף אותי, נפלתי בין מכוניות והם המשיכו לבעוט ולהכות", סיפרה בתיה בראיון לערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט. עוברי אורח שעברו במקום שמעו את הצעקות והיו בטוחים שמדובר באונס. הם רצו למקום והחלו להתעמת עם התוקפים ולהגן על בתיה.

"הם חטפו מהחרדים במקום מכות נוראיות והגנו עלי", סיפרה בתיה בהתרגשות. "היה שם צעיר בן 17 עם כיפה סרוגה שחטף המון מכות כדי להגן עליי", היא הוסיפה. בתיה פנתה למשטרה והגישה תלונה בעקבות התקיפה, ומשטרת ירושלים פתחה בחקירה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק