מה עושה הפייסבוק לזוגיות שלנו?

כפי שהן הגדירו מחדש את המושג חבר, הרשתות החברתיות מחייבות אותנו להגדיר מחדש הלכות משפחה וזוגיות. האם חבר וירטואלי, שמדברים איתו על דברים שלא מספרים לבעל - מהווה איום על האמון במשפחה? ולמה החברה מהפייסבוק - לנצח תיראה אפורה פחות מבת הזוג הוותיקה

מה הסטטוס שלך? הרשתות החברתיות, ובראשן הפייסבוק, שינו את הדרך בה אנו מגדירים את החברים שלנו, את מקומות הבילוי ואפילו את הזוגיות שלנו. המהפכה חדרה גם את כותלי בתי המשפט, והיא מחייבת אותנו לבחון את ההשפעה המכרעת שלה על התא המשפחתי.

"אם פעם בגידה הייתה להיכנס למיטה עם מישהו אחר, היום כשיש לכל אחד 200 חברים בפייסבוק המסלול הוא הרבה יותר קצר", מסביר ליאור (שם בדוי) שנפרד מאשתו לאחר שניהל מערכת יחסים ברשת חברתית. "לקרוא למישהי חברה אפשר גם בלי לשבת איתה שעות בבתי קפה", הוא מוסיף.

עולם הרשתות החברתיות משנה סדרים חברתיים, מניב קשרים מסוג חדש, אבל לעיתים גם מביא לקריסת מערכות יחסים. "ככל שהחיים האינטרנטיים הופכים להיות יותר ויותר מרגשים, כך החיים בבית נראים ונחווים ויותר ויותר אפרוריים", מסבירה הפסיכולוגית נגה נבארו. "זה מחליף את ריקודי העם של פעם. את הזדמנות לפגוש אנשים, קל מאוד להכיר אנשים ולהציג את עצמך כרווק", מוסיף עו"ד לענייני גירושים יצחק קרט מניסיונו.

"הוא בגד למרות שהיה לנו חשבון משותף"

ספיר (שם בדוי) ממרכז הארץ גילתה שבן זוגה בעשר השנים האחרונות מנהל רומן אינטנסיבי דרך הרשת, למרות שלבני הזוג היה חשבון משותף בפייסבוק. "בן אדם שאת מכירה שנים על גבי שנים הופך להיות בן אדם אחר", היא אומרת בכאב. "הוא כיוון את השעון לשעות הנכונות ופשוט חיכה שאני אירדם", היא מוסיפה.

כיום, כל אדם יכול בעצם לבנות בבית את סביבת המדיה הפרטית שלו: הטלפון הסלולארי, האימייל והרשת החברתית. התהליך מונע דיאלוג בין אנשים שחיים יחד תחת אותה קורת גג. "היה לי מקום מפלט בעצם. מצד אחד לא פירקתי את הבית,ומנגד יצאתי בעצם לחפש בחוץ", מסביר ליאור שנפרד מאשתו. מערכת היחסים ביניהם התדרדרה עד שיום אחד התגלה שהוא מתכתב פייסבוק עם מכרה וקשר בן 20 שנים הגיעה לקיצו.

המיטה הווירטואלית

אבל זה יכול לקרות גם כשאין שום חסך. "יחסי הנישואין שלך יכולים להיות מאוד מוצלחים, אבל אם את מגלה את העולם הזה של היחסים ברשת את עשויה למצוא את עצמך נכנסת יותר יותר פנימה" מסבירה הפסיכולוגית נגה נבארו. "מערכות יחסים שלמות מתנהלות במיטה הווירטואלית", היא מוסיפה.

עד כמה מציאותי הקשר? את זה הבינה גם מערכת המשפט שנעזרת היום בתכתובות הפייסבוק כאסמכתא לניהול קשרים, מערכות יחסית ובגידות. "תיאורים בפייסבוק יכולים להיות עילה לחיוב בגט וסנקציות שונות שיטילו בתי הדין הרבניים. יש לזה השלכות מרחיקות לכת", מסביר עו"ד יעקב בלס.

"מדובר באתגר מאוד רציני למערכות נישואין וזוגיות בעיקר בגלל האופי הזחלני שלו אל תוך היחסים", מסבירים המומחים. ועדיין הפייסבוק המשתלט הוא רק טכנולוגיה. אפשר להשתמש בה, אפשר לוותר ואפשר להשתמש בתבונה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק