אלפים חשודים בהעתקת בגרויות בשנת 2010

תלמידי ישראל מעתיקים - אבל הרבה פחות. עם סיכום בדיקת מחברות הבחינה נמצאו 9,265 מתוכן חשודות בהעתקה, לעומת 12,066 בשנת 2009. מדובר בירידה של 25%. משרד החינוך ביטל הכרה בציונים של 6 בתי"ס בשל העתקות

מעתיקים, אבל פחות. אילוסטרציה (רויטרס)

מספר הבחינות החשודות באי קיום טוהר הבחינה, או בפשטות - בהעתקה - במועד קיץ 2010 ירד ב-25% והוא נמוך ב-2,801 מחברות בחינה לעומת מועד קיץ 2009, כך עולה מנתונים שמפרסם היום משרד החינוך.

במועד הקיץ הנוכחי היו מספר מחברות הבחינה החשודות 9,265, זאת לעומת 12,066 בשנת 2009.

במשרד מסבירים את הירידה בנקיטת היערכות מיוחדת "כנגד תופעת אי קיום טוהר הבחינות במערכת החינוך". בין השאר מציינים שם כנסים מקצועיים שעברו מנהלי בתי ספר בהם היקף התופעה היה גדול יותר.

בקר יוודא ששקי השאלונים אטומים

"בכנסים הוסברה למנהלים המדיניות הברורה של המשרד בנושא ובתוך כך, החשיבות הרבה שהמשרד מייחס לקיום טוהר הבחינות והפעולות הנחרצות שינקטו כנגד המפרים אותה", נמסר.

עוד הוסבר כי, "בבתי ספר בהם היקף התופעה היה גדול יותר, הציב המשרד 2 משגיחים (במקום אחד) בכל כיתת נבחנים. כמו כן, הוצבו בבתי ספר אלו 2 בקרים, במהלך כל הבחינה, אשר דיווחו על התנהגות התלמידים, המשגיחים וצוות בית הספר בזמן הבחינה".

צוינה גם עוד פעולה, לפיה "המשרד חייב שליחת בקר לסניפי הדואר, בהם היו מאוחסנים שאלוני הבחינה, שתפקידו לוודא אטימות שקי השאלונים עד הגעתם לבתי הספר".

צעד נוסף למניעת ההעתקות הוא החמרת העונש לתלמיד "אשר הפר את טוהר הבחינה ביותר משאלון אחד באותו מועד". במקרה כזה, התלמיד יושעה מהיבחנות עד לשלושה מועדי בחינה עוקבים.

תזכורת: שערוריית הדלפת הבגרות במתמטיקה

במשרד החינוך הוכו בחודש יוני האחרון בתדהמה ובמבוכה רבה, לאחר שנחשף כי רחל קדם, מורה מהצפון, חשודה שהדליפה את בחינת הבגרות במתמטיקה. בסופו של דבר, נקבע כי קדם תושעה מעבודתה למשך שבועיים בלבד.

כזכור, קדם חשודה בכך שנעזרה בארז כהן, מרצה בטכניון, בכתיבת השאלות למבחן בניגוד לנהלים שמחייבים סודיות מוחלטת.

כהן העביר את טיוטת המבחן שאותו חיבר עבור קדם לקיריל רוחוביץ', סטודנט שלמד אצלו, וזה על פי החשד מכר את השאלונים לאחרים. אמש מינה שר החינוך גדעון סער את מנכ"ל משרדו לעמוד בראש ועדה שתבדוק את השתלשלות האירועים שהביאו להדלפה, ותפיק לקחים שימנעו הישנות מקרים כאלה בעתיד.

רוצים עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק