ארגון ה-OECD: שכר המורים בארץ - מהנמוכים בעולם

דוח שפורסם על ידי ארגון המדינות המפותחות חושף נתונים מדאיגים על מצב החינוך בישראל. אם רק חשבתם זאת אז עכשיו זה רשמי, שכר המורים בישראל הוא מהנמוכים בעולם. בנוסף, ההשקעה הממוצעת לתלמיד בישראל עלתה רק ב-8% בשנים האחרונות, לעומת עלייה ממוצעת של 82% ביתר המדינות

משתלם להיות מורה בישראל? אילוסטרציה (רויטרס)

שוב מצטיירת תמונה עגומה של מצב החינוך בישראל מדוח שפרסם היום ארגון המדינות המפותחות ה-OECD. על פי הנתונים שכר המורים בישראל הוא מהנמוכים בעולם, וההשקעה הממוצעת לתלמיד קטנה משמעותית מזאת שביתר המדינות.

הדוח השנתי "מבט לחינוך 2010" שנחשף היום, מציג נתונים עולמיים שנאספו בשנים 2007-2008 בנושאים שונים בנושא חינוך והשכלה. מתוך ההשוואה בין הנתונים שנאספו מסתמן כי מצבה של ישראל ביחס למדינות המפותחות אינו מזהיר כלל.

על פי הדוח, ההשקעה הממוצעת לתלמיד בישראל עלתה בין השנים 1995 ל-2007 רק ב-8%, בעוד שממוצע ההשקעה בשאר המדינות המפותחות עלה בלא פחות מ-42%. נתון זה מקבל משנה תוקף בהתחשב במספר הגבוה של תלמידים בישראל בהשוואה ליתר המדינות הנבדקות.

"שכר המורים עלה בעשרות אחוזים"

עוד עולה מן הדוח כי שכר המורים בישראל הוא מהנמוכים בעולם, גם במונחים מוחלטים וגם חסית לתמ"ג לנפש. אולם יש לציין כי הנתונים נבדקו לפני ביצוע רפורמת "אופק חדש" שכללה גידול בשכר המורים.

למרות הנתונים השליליים שפורסמו קיימות גם מספר נקודות אור. מהדוח עולה כי ישראל בולטת ביחס לשאר המדינות בשיעור מסיימי כיתה י"ב. בנוסף נמצא שיעור האקדמאים במדינה גבוה יותר מהממוצע בשאר המדינות.

יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים מסר בתגובה לפרסום הדוח כי "הנתונים המדאיגים משנים 2007- 2008 ממחישים מדוע הסתדרות המורים הייתה נחושה באותם שנים להוביל לרפורמה מרחיקת לכת שתביא לשיפור ניכר בשכר המורים ובמעמדם. לדברי וסרמן, ממוצע השכר של המורים בבתי הספר היסודיים בישראל גבוה בשנת 2010 ב-26% אחוזים בממוצע מאשר בשנים 2007- 2008.

מנכ"ל משרד החינוך ד"ר שמשון שושני, הגיב גם הוא לפרסום בתכנית "חצי היום" ברשת ב' ואמר: "הנתונים הם לא חדשים, הם מתייחסים ל-2007 ול-2008. קודם כל יש דבר חיובי אחד לאורך השנים במדינת ישראל, וזה שיעורי הלמידה הגבוהים שאצלנו במדינה. אנחנו מחזיקים תלמידים עד כיתה י"ב יותר מכל מדינה אחרת ב-OECD ועל זה משלמים מחירים". 

שושני הוסיף: "יש דברים שאנחנו עובדים לשנות אותם, שכר הוראה, שאגב מתייחס כאן לפני ששכר עובדי הוראה בחינוך היסודי ובחטיבות הביניים עלה. השכר נמוך מאוד, וגם אחרי ההעלאה עדיין הוא נמוך. הכיתות אצלנו הן כיתות צפופות מאוד".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק