השביתה בוטלה - שנת הלימודים יצאה לדרך כסדרה

בתום דיון ממושך שנמשך עד לפנות בוקר, הוציא בית הדין הארצי לענייני עבודה צו מניעה נגד השביתה המתוכננת של ארגון המורים העל-יסודיים. שנת הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים תתחיל הבוקר כרגיל. יש לכם שאלות על פתיחת שנת הלימודים בצל איומי השביתות? כנסו והתעדכנו

בית הדין הארצי לענייני עבודה הוציא הלילה  צו מניעה לארגון המורים העל-יסודיים, המורה לבטל את שביתת האזהרה שתוכננה הבוקר. שנת הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים החלה כסדרה, עם מעט שיבושים במספר בתי ספר.

החל מהשעה 06:30 הבוקר מפעיל משרד החינוך מוקד שירות מיוחד שיינתן מענה לשאלות בנוגע לפתיחת שנת הלימודים במספר: 1800-250-025.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השביתות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שופטי בית הדין הארצי לעבודה, בראשות הנשיא סטיב אדלר, קבעו הלילה כי השביתה עליה הכריז ארגון המורים העל-יסודיים הינה בלתי חוקית ועל ארגון המורים לקיים את צו המניעה שהוצא נגד השביתה ולהורות למורים לקיים את הלימודים כסדרם בחטיבות הביניים ובתיכונים.

למרות ההחלטה, בחלק מבתי הספר היו שיבושים בגלל סיבות מקומיות. בתי הספר בצפת לא יפעלו הבוקר למעט מוסדות החינוך המיוחד. בתיכון אורט גבעתיים קיימים שיבושים, אך ביתר בתי הספר הלימודים מתקיימים כרגיל. בתיכון על שם שמעון בן צבי, חלק מהתלמידים לא הגיעו לבית הספר למרות ביטול השביתה ובמקום התקיימה הפגנה נגד החלטת העירייה לפטר את המנהל דוד חירותי. גם באשדוד הלימודים מתקיימים כרגיל למרות איומי השביתה.

בכל שינוי לגבי השביתה ניתן להמשיך להתעדכן כאן באתר חדשות 2, או להתקשר לחדר המצב המיוחד שפתח משרד החינוך לקראת פתיחת שנת הלימודים.

רן ארז: פסק הדין היה "מכור מראש"

בפסק הדין שניתן בלילה נכתב כי "אין לראות בעין יפה פתיחה בשביתה במערכת החינוך על סיפה של שנת הלימודים בהודעה באמצעי התקשורת מבלי שנמסרה קודם לכן הודעה מוקדמת למעסיקים ולגורמים הרלוונטיים באופן שיוכלו להיערך נכונה".

השופטים הבהירו כי לא הייתה שום הצדקה לפתוח בשביתה. על פי פסק הדין, תנאי השכר של המורים בחטיבות הביניים נקבעו במסגרת רפורמת "אופק חדש", ובנוגע למורי התיכונים, המדינה מוכנה להמשיך במשא ומתן לגיבוש רפורמה, ועל כן אין הם צריכים לפתוח בשביתה.

במהלך הדיון הארוך, טען ארז כי פסק הדין היה "מכור מראש". "אנו נשקול את צעדינו. אין ספק שבהתנהגותם זו, משרדי החינוך והאוצר לא שיפרו את יחסי העבודה עם המורים, וכנראה שהשנה הקרובה תהיה מאוד סוערת", סיכם ארז.

שביתת אזהרה במעונות נעמ"ת

ומה עם ילדי הגן? המטפלות במעונות נעמ"ת מאיימות בשביתת אזהרה בת יום אחד, במחאה על משכורתן הנמוכה ותנאי העסקתן. 18,000 הילדים שרשומים למעונות יוכלו להגיע רק ביום חמישי. "המצב בלתי נסבל. מטפלת שמועסקת 30 שנים מרווחיה בסך הכל 4,800 שקלים", אמר לעיתון "ישראל היום" יו"ר הסתדרות עובדי המשק והפקידים.