בית הדין לעבודה פסק: אין שביתה

בתום דיון ממושך שנשמשך עד לפנות בוקר, הוציא בית הדין הארצי לענייני עבודה צו מניעה נגד השביתה המתוכננת של ארגון המורים העל-יסודיים. שנת הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים תתחיל הבוקר כרגיל. מבולבלים? יש לכם שאלות על פתיחת שנת הלימודים בצל איומי השביתות? כנסו והתעדכנו בכל הפרטים על השביתה

עוד יום של חופש גדול לתלמידי העל יסודי: הנהלת ארגון המורים העל-יסודיים התכנסה אתמול והודיעה על שביתת אזהרה של יום אחד בכל מערכת החינוך. המשמעות: שביתה כוללת בתיכונים, כשעדיין לא ברור האם הלימודים ייפתחו ביום חמישי. יש לכם שאלות לגבי פתיחת הלימודים? אתם מוזמנים לשלוח אלינו שאלות לדף חדשות 2 בפייסבוק.

החל מהשעה 06:30 מחר בבוקר יפעיל משרד החינוך מוקד שירות מיוחד שיינתן מענה לשאלות בנוגע לפתיחת שנת הלימודים במספר: 1800-250-025.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השביתות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד החינוך מבהירים כי הלימודים בחטיבות הביניים ברחבי הארץ ייתקיימו כרגיל וקוראים לכל התלמידים בתיכונים להגיע גם הם לבתי הספר. המורים בחטיבות הביניים החברים בהסתדרות יגיעו  לבתי הספר ויאפשרו את פתיחת שנת הלימודים בעוד שהמורים המשתייכים לארגון המורים ישבתו כחלק משביתת האזהרה.

בנוסף מאיימים נציגי משרד החינוך על מנהלי בתי הספר העל-יסודיים, ודורשים מהם לקרוא לכל התלמידים להגיע  לבתי הספר. על פי הודעה שיצאה אמש מחדר המצב של משרד החינוך, במידה והמנהלים לא יקראו באתרי האינטרנט של מוסדות החינוך לתלמידים להגיע ללימודים - יינקטו נגדם צעדים.

רק בצהריים צפויים להתכנס נציגי ארגון המורים כדי לדון על המשך השביתה, אך גורמים במשרד החינוך מעריכים כי השביתה לא תימשך מעבר ליום אחד. בעקבות הודעת הארגון המורים העל-יסודיים על שביתת האזהרה הגיש משרד החינוך בקשה לבית הדין הארצי לעבודה בקשה להוצאת צו שיביא לביטול השביתה.

"רוצים הסכם שמכבד את המורים"

מהארגון נמסר כי השביתה היא לנוכח העובדה שהמורים עובדים ללא הסכם שכר עם האוצר מעל חצי שנה. "אנחנו רוצים הסכם שכר שמכבד את המורים", מדגיש רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, "וכל עוד לא יהיה - אז אנחנו נאלץ להיאבק". בריאיון ל"ערוץ החדשות" קרא ארז לראש הממשלה להתערב באופן אישי במשבר עם האוצר והסביר: "שר החינוך הוא בחור נחמד, אבל לא מסוגל לפתור את הבעיה".

בנוסף האשים ארז כי במקום להתעסק בערכים ובלימודים, הדגש בישראל הוא על אחוזי ההצלחה בבחינות הבגרות וקבל על תנאי העסקתם של גורמים במערכת החינוך. "מורים ותיקים מרוויחים פחות מעוזרת בית", מחה יו"ר הארגון.

משרד החינוך קורא לתלמידים להגיע מחר לבתי הספר

משרד החינוך הודיע כי החלטת ארגון המורים לקיים שביתה ביום פתיחת שנת הלימודים, עליה הודיע פחות מיממה לפני פתיחתה, היא החלטה מקוממת ובלתי אחראית הפוגעת בתלמידים. לטענת גורמים במשרד, אין אמת באמירה שמשרדי החינוך והאוצר מסרבים לנהל מו"מ אמיתי על הסכם שכר.

על פי המשרד, משא ומתן מתקיים עם ארגון המורים והפגישה הבאה נקבעה ליום חמישי. "למרבה הצער ארגון המורים דחה עד כה ההצעות הנדיבות שהוצעו לו. דרך זאת של שביתות ועיצומים- לא הביאה בעבר להישגים עבור ציבור המורים, ציבור שראוי לשיפור בתנאי שכרו ובמעמדו".

במשרד החינוך טוענים שהשביתה עליה הכריז ארגון המורים בכל הנוגע לעובדי ההוראה בחטיבות הביניים היא מסלול עוקף של פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה ופעולה בניגוד למה שנקבע בו. על כן, המשרד קורא לכל התלמידים להגיע כרגיל לבתי הספר והנחה את מנהלי המחוזות לפעול לקיום לימודים היכן שניתן.

כמו כן, הודיע המשרד, כי למורים שלא יגיעו היום לעבודתם, ינוכה שכר ממשכורתם.

בכל שינוי לגבי השביתה ניתן להמשיך להתעדכן כאן באתר חדשות 2, או להתקשר לחדר המצב המיוחד שפתח משרד החינוך לקראת פתיחת שנת הלימודים.

איפה עוד שובתים? הנה המדריך להורה המבולבל:

שביתת אזהרה במעונות נעמ"ת

ומה עם ילדי הגן? המטפלות במעונות נעמ"ת מאיימות בשביתת אזהרה בת יום אחד, במחאה על משכורתן הנמוכה ותנאי העסקתן. 18,000 הילדים שרשומים למעונות יוכלו להגיע רק ביום חמישי. "המצב בלתי נסבל. מטפלת שמועסקת 30 שנים מרווחיה בסך הכל 4,800 שקלים", אמר לעיתון "ישראל היום" יו"ר הסתדרות עובדי המשק והפקידים.

בתי ספר נוספים שיישבתו הם מערכת החינוך בצפת, ובית הספר "טל" בראש העין.

בתי ספר בסכנת השבתה:

לגבי מוסדות החינוך הבאים בהם לומדים יותר מ-35 אלף תלמידים, קיימת סכנת השבתה, ויש להמשיך ולהתעדכן בנוגע ללימודים בהם במהלך הבוקר. במחוז הדרומי: בית ספר אלקאדיסיה בשגב שלום, בית ספר "מקיף שקמה" בחוף אשקלון. בחיפה: חטיבת הביניים בבאקה-ג'ת, בית ספר "מוריה" בקרית ים. בירושלים: בית ספר ניל"י, בית הספר ממלכתי-דתי לבנים "פסגה",

במרכז: בתי הספר בפתח-תקווה, בית הספר הממלכתי-דתי בבאר יעקב. במחוז הצפוני: בית הספר השש שנתי "אורט" בטבריה, בית הספר "מוריה" בכרמיאל, בית הספר העיוני במג'דל שמס, בית הספר במעלות תרשיחא, בית הספר המקיף בעין מאהל, בית הספר "תל-חי" בקריית שמונה.

בתי הספר בהם לא יישבתו:

ביישובים הבאים יכולים ההורים לנשום לרווחה למרות איומי ההשבתה שהיו בימים האחרונים, הלימודים ייפתחו כרגיל: ראשון לציון אלקנה, אורנית ושומרון. בראשון לציון נדחה האיום עד אחרי החגים. באלקנה, אורנית ושומרון מנהל שנוי במחלוקת התפטר מוזמתו והסתיים הסכסוך שהאפיל על פתיחת השנה. מדובר בבתי הספר שלא שייכים לארגון המורים, שכאמור - עורך שביתה כללית בכל הארץ.

גם באשקלון תוכננה שביתה בשל מחלוקת בנושא המיגון, אך בסופו של דבר לא מתוכננת שביתה מעבר לשביתת ארגון המורים.